PODCAST: Když jsou v cíli všichni cyklisté zničení, on už leze na čtyřtisícovku. Právem mu říkají Ultrapako

Lidé

Je z Nové Paky, kde má spoustu věrných fanoušků. Říká se mu Ultrapako, a to nejen z toho důvodu, že žije v Pace – on je skutečně i pako, podniká šílené akce. Když před pár dny vyhrál titul mistra republiky ve čtyřiadvacetihodinovém závodě na horských kolech, nikoho to moc nepřekvapilo, protože Daniel Polman patří ke světové špičce v cyklistických ultramaratonech.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

V dalším díle podcastu Host Reportéra vypráví, kterak bizarně se k této disciplíně přesně před dvaceti lety (ve svých třiadvaceti) dostal.

„Jó, to byl hodně ostrej punk,“ vzpomíná pobaveně: „Tehdy jsem byl skejťák, ale věděl jsem, že se v Pace koná cyklistická čtyřiadvacetihodinovka, a ze srandy se tam přihlásil.“

Do té doby měl jen těžké a levné horské kolo ze supermarketu, na silničním nikdy neseděl. „Takže jsem si půjčil od strejdy takového de facto veterána, například řazení bylo na rámu, ale pozornost jsem vzbudil spíše svým oblečením; měl jsem normální volné kraťasy a na hlavě skejťáckej ořech. Myslel jsem, že pojedu na pohodu a stavím se u našich na oběd, ale pořád jsem byl v čele, ze kterého ostatní postupně odpadávali. Když nás zbylo šest, došlo mi, že by byla škoda jezdit k rodičům na knedlíky, naopak jsem je poprosil, ať mi začnou ke trati nosit občerstvení, a pro mě zcela nepochopitelně jsem ten závod vyhrál. Tehdy jsem se sám o sobě dozvěděl dvě podstatné informace; že mám vrozené předpoklady k vytrvalostním sportům a že jsem taky dostatečně prdlej na to, abych absolvoval i ty extrémnější.“

V podcastu vypráví o nejkrásnější a zároveň nejnamáhavější akci letošního roku, kterou sám pro sebe nazval Ultra Payer Project. Chtěl jím uctít památku svého oblíbence, teplického rodáka Julia von Payera, což byl ve druhé polovině 19. století slavný horolezec, polárník, objevitel, kartograf a malíř.

Payer podnikal spoustu expedic v Jižním Tyrolsku, což přivedlo Daniela Polmana k nápadu: „Vymyslel jsem pro sebe extrémní trojboj, při kterém jsem si docela máknul, ale to je dobře, vždyť Julius Payer si při expedicích taky kolikrát sáhl na dno.“

Nejprve se Dan zúčastnil prestižního horského ultramaratonu Race Across the Alps a trasu dlouhou 525 kilometrů s převýšením 14 500 výškových metrů zvládl za necelých pětadvacet hodin, což stačilo na desáté místo.

Zatímco ostatní účastníci odpočívali v cíli, Dan se přesunul do horské obce Sulden, kde Julius Payer působil jako horolezec a kartograf. „Odtud jsme s kamarády vystoupili na chatu Payer Hütte, nesoucí jeho jméno, a potom zvládli i výstup na vrchol Ortler, měřící 3905 metrů.“

Čímž ovšem jeho akce neskončila – když Dan sestoupil nazpět do Suldenu, opět sedl na kolo a na jeden zátah došlapal 652 kilometrů do Teplic, kde si u Payerova rodného domu konečně vydechl.

Podcast s Danielem Polmanem, který zároveň koncem září vydá knihu o protikomunistickém odboji na Novopacku, si poslechněte buď přímo zde, nebo ve svých podcastových aplikacích.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama