Seriál

Lepší nálada se Steely Dan

11 / 03 / 2018

Jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí čtenářům Reportéra svůj osobní hudební výběr.

Jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí čtenářům Reportéra svůj osobní hudební výběr.

Když se řekne jazz, tak vás možná napadne Louis (Armstrong). Když se řekne rock, tak vám možná přijde na mysl Mick (Jagger) – a když se řekne pop, tak Michael (Jackson). 

Když se smíchá rock, pop a jazz dohromady, tak by vás mělo určitě napadnout… Steely Dan.

Tuhle americkou kapelu založili v roce 1972 dva hráči – kytarista, basista a zpěvák Walter Becker a jeho spolužák z Bard College, keyboardista a zpěvák Donald Fagen. Jejich nahrávky dostaly Grammy, prodalo se jich přes čtyřicet milionů a kapela je v Rock’n’rollové síni slávy od roku 2001. 

Album, které vám určitě zlepší náladu, a tím i život, je jejich sedmé, se španělským názvem Gaucho. 

Jde o úplně perfektní mix všeho, co je v hudbě dobrého – melodie, harmonie a k tomu skvělý zvuk. Na tomto albu se podílelo přes čtyřicet muzikantů, mnoho skvělých kytaristů (Steve Kahn, Mark Knopfler, Larry Carlton, Hiram Bullock), plno bubeníků, basistů či saxofonistů; nejlepší hráči, které jste mohli najít.

Kapela strávila ve studiu rok (dokonce tam byl „vymyšlen“ i automatický bubeník – první verze automatického hudebního nástroje stála „pouhých“ 150 000 dolarů).

Album vyšlo v roce 1980 a okamžitě mělo obrovský úspěch jak u kritiky, tak u fanoušků. Zajímavé je, že pianista Keith Jarrett zažaloval Steely Dan z plagiátorství za skladbu Long As You Know You‘re Living Yours a Donald Fegan se u soudu přiznal, že Keith je jeho velký vzor a inspirace.  

A tak se stal jazzman Keith úplně neplánovaně a úplnou náhodou spoluautorem jedné obrovsky úspěšné poprockové písničky.  

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat