Lepší nálada se Steely Dan

Kultura

Jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí čtenářům Reportéra svůj osobní hudební výběr.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Když se řekne jazz, tak vás možná napadne Louis (Armstrong). Když se řekne rock, tak vám možná přijde na mysl Mick (Jagger) – a když se řekne pop, tak Michael (Jackson). 

Když se smíchá rock, pop a jazz dohromady, tak by vás mělo určitě napadnout… Steely Dan.

Tuhle americkou kapelu založili v roce 1972 dva hráči – kytarista, basista a zpěvák Walter Becker a jeho spolužák z Bard College, keyboardista a zpěvák Donald Fagen. Jejich nahrávky dostaly Grammy, prodalo se jich přes čtyřicet milionů a kapela je v Rock’n’rollové síni slávy od roku 2001. 

Album, které vám určitě zlepší náladu, a tím i život, je jejich sedmé, se španělským názvem Gaucho. 

Jde o úplně perfektní mix všeho, co je v hudbě dobrého – melodie, harmonie a k tomu skvělý zvuk. Na tomto albu se podílelo přes čtyřicet muzikantů, mnoho skvělých kytaristů (Steve Kahn, Mark Knopfler, Larry Carlton, Hiram Bullock), plno bubeníků, basistů či saxofonistů; nejlepší hráči, které jste mohli najít.

Kapela strávila ve studiu rok (dokonce tam byl „vymyšlen“ i automatický bubeník – první verze automatického hudebního nástroje stála „pouhých“ 150 000 dolarů).

Album vyšlo v roce 1980 a okamžitě mělo obrovský úspěch jak u kritiky, tak u fanoušků. Zajímavé je, že pianista Keith Jarrett zažaloval Steely Dan z plagiátorství za skladbu Long As You Know You‘re Living Yours a Donald Fegan se u soudu přiznal, že Keith je jeho velký vzor a inspirace.  

A tak se stal jazzman Keith úplně neplánovaně a úplnou náhodou spoluautorem jedné obrovsky úspěšné poprockové písničky.  

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama