Rudé linky Miloše Zemana

Český prezident Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin. Čína, květen 2017.

foto Profimedia.cz

V okolí a minulosti prezidenta Zemana můžeme najít přinejmenším dva lidi, kteří sloužili v ozbrojených složkách sovětského bloku. Jedním je bývalý člen elitních jednotek sovětské vojenské rozvědky Kronnyy, nyní ruský podnikatel žijící v Česku. Druhým bývalý důstojník československé armády Zbytek, s dobrými styky ve vyšších kruzích Putinova Ruska. Důvody této popularity se dost možná táhnou do dávnější historie komunistické rozvědky a studené války.

Bílé linky. Tak se jmenuje osmnáctý díl proslulého, za komunismu natočeného seriálu Třicet případů majora Zemana, který pochvalně vykresluje činnost tehdejší Státní bezpečnosti a bezpečnostních složek. Bílé linky líčí, jak se síť západních agentů snaží infiltrovat československý komunistický režim.

S nadsázkou, hypoteticky řečeno – možná by se dnes dal natočit 31. díl Případů majora Zemana, jehož postavou by byl jiný Zeman: Miloš, prezident České republiky. A jmenoval by se nikoli Bílé, ale Ruské či Rudé linky.

Jistě by šlo o fikci, která však není zcela bez faktických souvislostí. A nejde jen o to, že jsem při zkoumání vazeb okolí prezidenta Zemana na Putinovo Rusko narazil na skutečný projekt Bílé linky, což je epizoda z dob studené války, kdy spolu soupeřily západní a komunistické rozvědky (a která se stala inspirací zmíněného, samozřejmě propagandisticky rozvinutého dílu seriálu o majoru Zemanovi). Nicméně o tom ještě bude řeč.

V každém případě je jisté, že Miloš Zeman bývá na Západě popisován jako „faktický mluvčí Kremlu“ či prezident, který je „při návštěvě Kremlu mezi přáteli“. (První je obrat z deníku The Washington Post, druhý pochází z agentury Reuters.) Sám prezident hovoří o „zahraniční politice všech azimutů“, snaha o přátelské vztahy s Čínou a Putinovým Ruskem je jedním z nejvýraznějších rysů jeho prezidentství.

Jak hluboký je Zemanův příklon k Rusku?

Podpořte Reportér sdílením článku