Iggy Pop: Nesmrtelný dědek míří do Prahy

Kultura

O novém albu otce punkrockových divočáků, kterému bude příští rok sedmdesát a v červnu přijede do Česka.

O novém albu otce punkrockových divočáků, kterému bude příští rok sedmdesát a v červnu přijede do Česka.

Známý bonmot říká, že jaderný výbuch by přežily jen krysy a Keith Richards. A Iggy Pop, dodávám já – ten by se o zraněné přeživší staral, protože nějaká atomovka by ho snad ani nezmačkala. Tenhle takřka sedmdesátník, guru všech punkrockových divočáků, právě vydal nové album, příznačně nazvané Post Pop Depression. A představuje se na něm ve skvělé formě, což je úžasné už vzhledem k tomu, že podle všech lékařských příruček by měl být díky svému životnímu stylu nejméně dvaatřicetkrát po smrti.

Devítku písní natočil Iggy Pop v těsné spolupráci s Joshem Hommem, lídrem Queens of the Stone Age; podstatně přispěli i multiinstrumentalista Dean Fertita (též QOTSA, The Dead Weather aj.) a Matt Helders, jinak bubeník Arctic Monkeys. Spojení s těmihle o generaci či dvě mladšími muzikanty se ukázalo být správným krokem, protože album postupně získává příznivá hodnocení kritiků, kteří se dokonce nerozpakují řadit ho mezi Popovy nejlepší nahrávky.

Nejde si přitom nevzpomenout na Davida Bowieho, Iggyho vrstevníka, přítele, drogového i odvykacího bratra, který zemřel letos v lednu jen několik dnů po vydání vynikajícího alba Blackstar. Iggymu snad nic takového nehrozí, alespoň podle aktuálních koncertních záznamů, na nichž s Hommem řádí… prostě jako starý dobrý Iggy, koukněte na YouTube. Pokud vám ovšem nestačí záznam, těšte se na konec června, kdy nás tenhle nesmrtelný dědek přiletí do pražské Stromovky pobavit jako hvězda nového festivalu Metronome.

A ještě jedna zajímavá shoda. Letos začne režisér Danny Boyle po dvou nekonečných dekádách natáčet pokračování Trainspottingu, kultovního snímku o partičce edinburských feťáků. Při vzpomínce na něj si (kromě Born Slippy od Underworld) vybavíte Iggyho Lust for Life. Nechme se proto překvapit, zda i v novém filmu některá z Iggyho písní nezazní.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama