Jakub Matuška: V Londýně i v Paříži
8. listopadu 2015
foto Jakub Matuška.
Když Jakub Matuška vyhrál v roce 2011 dnes již zaniklou cenu NG 333 pro nejlepší české a slovenské umělce do třiceti tří let, zdůvodnila to porota soutěže, které předsedal významný český malíř a sochař Jaroslav Róna, větou: „Porota ocenila autorův svobodný a monumentální malířský projev, výrazný změtí významů a velkorysým spojením umělecké tradice se zkušeností street artu.“
Ona slova v kostce vystihují tvorbu malíře Jakuba Matušky, který díky své graffiti a streetartové minulosti dodnes používá pseudonym Masker.
Matuška má ovšem trochu jiný příběh než jiní jeho umělečtí kolegové, kteří vzešli z graffiti − umění se chtěl věnovat ještě předtím, než se pustil do graffiti. Má za sebou průpravu žižkovské střední uměleckoprůmyslové školy a studia na pražské Akademii výtvarných umění. Absolvoval v roce 2009 u Vladimíra Skrepla: těšil se známé volnosti tohoto ateliéru a možnosti komunikovat s citlivě vybranými spolužáky, kterou doplňuje zázemí školy. Již tehdy dospěl k závěru, že téma obrazu nespadne z nebe, nevymyslí se samo, ale je důležité mít čas se k něčemu propracovat. Pro jeho tvorbu je proto kromě nezaměnitelného vizuálního stylu charakteristická mnohovýznamovost. Jeho převážně figurální obrazy rozhodně není snadné na první pohled vyložit a divák si musí k interpretaci obrazu dojít po svém.
Nyní jsou přitom jeho obrazy ještě promyšlenější než dříve: zatímco v začátcích maloval rovnou z hlavy, dnes už skicuje, a tak může s jednotlivými významy lépe pracovat.
Jakub Matuška má zkušenosti s tvorbou v zahraničí. Ještě před absolvováním dostal stipendia, respektive – jak se v oboru říká – „byl v rezidencích“ na Middlesex University v Londýně a na Cooper Union for the Advancement of Science and Art v New Yorku. Reprezentoval také Českou republiku na Expu 2010 v Šanghaji.
Podpořte Reportér sdílením článku
Vlastník a ředitel The Chemistry Gallery.