Proč se David Rath nedožije konce svého soudu

Report

V úterý 2. června měl pokračovat proces s bývalým hejtmanem a poslancem Davidem Rathem. Nově ustanovená obhájkyně však požádala o lhůtu na prostudování 31 tisíc stran spisu a 60 hodin odposlechů. Soudní frašku dotahuje do – jen zdánlivě absurdního – konce spisovatel Martin Goffa.

V úterý 2. června měl pokračovat proces s bývalým hejtmanem a poslancem Davidem Rathem. Nově ustanovená obhájkyně však požádala o lhůtu na prostudování 31 tisíc stran spisu a 60 hodin odposlechů. Soudní frašku dotahuje do – jen zdánlivě absurdního – konce spisovatel Martin Goffa.

Aby nedošlo k nedorozumění: MUDr. David Rath zemře přirozenou smrtí ve svých jedenaosmdesáti letech, na podzim roku 2046. Za celou tu dlouhou dobu mu však nebude umožněno, aby se před soudem očistil z korupčního jednání, které je mu přisuzováno.

Když už se schyluje k procesu, padá dr. Rath na jaře roku 2015 při projížďce z bicyklu, těžce se zraní a soud musí být odročen. Ovšem tato komplikace je jen první v řadě následujících událostí, které z ex-politikova boje za spravedlnost dělají téměř křížovou cestu…

 

Nejde přece o krádež čuníka!

Ještě se ze svých zranění ani nestihne vyléčit a je zákeřně vlákán do pasti, kterou mu prostřednictvím svého rodinného ansámblu nastražil jeho úhlavní nepřítel, předseda senátu JUDr. Robert Pacovský.

Než dr. Rath léčku prokoukne, zbaví se bohužel naivně svých právních zástupců, bloudí, znaveně padá na kolena, posléze však zase zvedá hlavu, vstává a bojuje. Ano, stálo to čas a síly, ale jde přece o čest!

Je třeba najít nového advokáta, aby nebyla práva obžalovaného krácena. Doba, kterou nový právní zástupce dostává na prostudování spisu, se může zdát dlouhá, ale chápejte, nejde o krádež vesnického čuníka.

V létě 2016 je spis prostudován, mašinerie nastartována a vše připraveno k hlavnímu dějství. Večer před dnem D se však David Rath vrhá do dravé řeky na pomoc tonoucímu chlapci!

Jen tak tak přežije, jeho hrdinský čin přesto není o nic menší, když se ukáže, že nešlo o dítě, nýbrž o divokou kachnu, která mezitím uletěla. Ale bylo šero, snad mlha, možná déšť… A koryto řeky tak skalnaté!

Připoutaný k nemocničnímu lůžku, mumlá zemdlený muž slova „spravedlnost“, „čest“, „svoboda“. Tak se těší, až je bude moci veřejně vykřičet před národem! Už se téměř dočká, snad na jaře příštího roku, kdyby však…

Ano, nebýt toho zatraceného advokáta, který přehlédl špatně značený výkop nové trasy metra a přivodil si zlomeninu nohy či pánve. Doba léčení: dva měsíce až dva roky.

Ale co! Ten muž věnoval případu tolik energie, není možné ho jen tak odkopnout jako kus hadru. Dr. Rath se ho rozhodne morálně podpořit a čeká na něj až do podzimu 2018. Bez ohledu na své osobní nepohodlí.

Leden 2019 má patřit prvním dnům procesu. Tedy patřil by, kdyby deník Plesk nepřinesl šokující informaci: švagr strýce bratra otce Rathova obhájce byl před listopadem 1989 veden jako spolupracovník StB!

 

Ve spise jsou tak malá písmena!

Ve světle těchto důkazů vypovídá dr. Rath svému advokátovi mandátní smlouvu a opět zůstává ve svém boji osamocen. Ne však na dlouho! Jistě již brzy najde nového právního zástupce, který bude po prostudování spisového materiálu připraven bít se za očištění jeho jména. Což bude někdy kolem začátku roku 2021, případně koncem roku 2023. Nebo tak nějak. Nicméně…

Ano, nyní sklapne posměváčkům, kteří ironizovali páně Rathův pád z bicyklu před osmi lety! Následky úderu do hlavy se totiž začínají projevovat a dr. Rath postupně ztrácí zrak i sluch. Jak se může bránit obžalobě, když není schopen reagovat na její hlavní důkaz, telefonní odposlechy? Přes pískání v uších neslyší nahrané dialogy, přepisy není kvůli malým písmenům schopen přečíst.

Nový advokát přichází s elegantním řešením a proces je zachráněn: je angažováno trio mimů, kteří se odposlechy naučí jako nazpaměť a vše pro obžalobu i obhajobu přehrají. Jak prosté! Ovšem 20 tisíc stránek je pořádná kláda, proto je premiéra naplánována až na 4. duben 2027. Jistě, jde o prostoj, ovšem chceme přece spravedlivý soud. Je nutné některé úkony strpět.

 

Nejsem na to morálně způsobilý

Ve stanovené době jsou dialogy nastudovány a kulisy připraveny, spravedlivému procesu konečně nestojí nic v cestě. Tedy, ehm, dr. Rath si uvědomil, jak nepřehledná je situace kolem autorských práv k představení. Měla by přece patřit jemu, ne? Obstará si soudní zákaz dramatizace odposlechů, alespoň do doby, než se situace vyjasní. V mezičase požádá o registraci sloganu „takový lesklý penízky, hezký, žluťoučký“, jehož je nezpochybnitelným autorem.

Spor ohledně práv je úspěšně vyřešen v roce 2031 a blížící se proces už teď může zastavit jen psychický stav obhájce. A ten skutečně začíná podléhat depresím, několikrát se z plánovaného jednání omluví a nakonec je dohnán vlastními výčitkami. Uleví se mu teprve, když přizná, že před třiceti lety podváděl při advokátních zkouškách a není proto morálně způsobilý zastupovat svého mandanta. Takový šok! Zhroucený dr. Rath má hlavu v dlaních: jak ho mohli takhle obelhat?

 

Spravedlnost zůstala slepá

Ano, neviditelné ruce jeho politických nepřátel stále tahají za nitky. Vždyť už mohl být očištěn! Co chybělo? Den, dva dny nacvičené pantomimy? A všichni by viděli, jak byla pravda pošpiněna… Ale co teď?

Nový, již osmý Rathův právní zástupce, se ujímá obhajoby symbolicky 14. května 2037, na den přesně pětadvacet od prvního zadržení klienta policií. Nehodlá dělat zbytečné obstrukce, postupuje rázně a jde přímo k věci. Jeho prvním krokem je návrh na změnu obsazení herců, neboť o deset let starší mimové dle jeho názoru již nejsou v takové kondici, aby přesně ztvárnili všechny finesy a detaily, které jsou pro správné posouzení případu dr. Ratha klíčové. Konkurzem, který by na jejich uvolněná místa měl být vyhlášen napřesrok, pak budou vybráni ti nejlepší, jen co se naučí potřebný text.

Dne 7. listopadu 2046 skoná Dr. Rath v kruhu svých nejbližších, aniž by mu byla dána možnost očistit se od komplotu svých politických oponentů a justiční mafie. Spravedlnost zůstala opět slepá.

 


Zpráva ČTK ze dne 12. března 2048„Rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku je Česká republika povinna zaplatit dědicům MUDr. Davida Ratha za neúměrně dlouhý soudní proces odškodnění ve výši 3 821 956 eur. Právní zástupci dědiců podali odvolání, neboť kromě finanční náhrady požadují od státu i veřejnou omluvu a především dvě láhve archivního vína, ročník 2010, které byly dr. Rathovi neoprávněně odňaty při jeho zadržení.“

Autor pracoval dlouhá léta jako policista, nyní se zabývá psaním detektivek. Pro magazín Reportér, který vychází v pondělí 8. června, napsal povídku Straight Flush. Tvoří pod pseudonymem.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama