Šest milionů obětí, půl milionu znásilněných
4. srpna 2015
foto Profimedia.cz
Ne nadarmo se říká, že v Kongu stačí vzít krumpáč, lopatu, kopnout do země a najdete diamant. Kongo však neoplývá jen diamanty, ale i obrovskými zásobami cínu, zlata, mědi, uranu… a také coltanu – rudy nezbytné pro výrobu mobilů, laptopů, herních konzolí.
Na úzké silnici u vesnice Kilambo se snaží přistát malé nákladní letadlo ruské výroby T9 CZE společnosti Doran Air Congo. První pokus se pilotovi nezdaří, protože po silnici jdou krávy. Na druhý pokus už přistane.
Vzápětí k němu přijíždí náklaďák naložený pytli, které několik mužů rychle přeskládá do letadla. To se vzápětí zase vznese, celá transakce netrvala ani čtvrt hodiny. V pytlích je coltan – osmdesát procent světových zásob této rudy se nachází právě v Kongu.
Letadlo zamíří do sousední Rwandy či Ugandy, vzdálené jen několik desítek kilometrů. Odtud pak velká část lukrativní suroviny putuje do keňské metropole Nairobi, kde ji získávají překupníci pracující pro západní firmy.
Z ilegálně těžených a transportovaných surovin se neplatí žádné daně (v Kongu činí 30 procent). Mzdy nájemných kopáčů se pohybují okolo jednoho amerického dolaru na den. Pašované nerosty, dolované za otřesných podmínek, jsou samozřejmě mnohonásobně levnější.
Podpořte Reportér sdílením článku
Působila jako projektová koordinátorka na zahraničních misích Člověka v tísni, v Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. V posledních letech se snaží dokumentovat válku proti Islámskému státu. Je spoluautorkou televizních reportáží dokumentujících boj proti ISIS v Sýrii a Iráku. Spolu s Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani a vede projekty na pomoc lidem v syrském Kurdistánu.