Mosambičan, který si dal panáka slivovice s Havlem
17. října 2017
Liba Taylor
Antonio Cossa vyrůstal v Mosambiku, v Portugalsku se zamiloval do české studentky a už sedm let žije v Praze. Přinášíme další rozhovor ze série, kterou pro magazín Reportér připravuje se svými profesními kolegy fotografka Liba Taylor.
Teď zrovna odjíždím do Indie, kde se chci věnovat třem tématům – dětské práci, dětským manželstvím a pak ještě další podivné tradici… Chci fotografovat kmen Aghori, což jsou svatí muži, kteří jedí lidské maso a potírají se lidským popelem – zbytky obojího zůstávají po zpopelnění mrtvol na břehu řeky Gangy. Agoriové také pijí vlastní moč.
Myslím, že ne. Těžší bude fotografovat dětské svatby – lidé o tom moc nechtějí mluvit a skrývají to.
Jsem nejmladší z pěti bratrů. Jako kluk jsem prováděl turisty, většinou Jihoafričany. Přišel jsem se ze školy, odhodil tašku a šel na pláž, kde jsem si zkoušel povídat s cizinci. Tak jsem se naučil anglicky.
V roce 2000 přijeli do Mosambiku novináři z časopisu National Geographic a chtěli fotografoval lvy – s podmínkou, že musí jít o území mimo národní parky. A my děti jsme věděly, kde je najít. Jeden z těch fotografů mi tehdy řekl „Antonio, pojď se podívat teleobjektivem“ a mě to úplně nadchlo. Pak jsem jim dělal pár týdnů asistenta, platili dobře. Podle našich zvyků ale nesmíme domů přinést peníze, dokud matka neví, odkud ty peníze pocházejí. Fotograf z National Geographic proto musel se mnou domů vysvětlit, že si ty peníze vydělávám prací pro novináře. A pak jsme od nich dostal můj první fotoaparát – Nikon FM!
Byl to problém. Fotoaparát jsem nejdřív strčil pod postel, ale pak jsem se doslechl o mosambickém fotografovi Ricardo Ragelovi. A stal jsem se jeho posledním žákem, než zemřel. Věděl, jak je důležité být v terénu, mezi lidmi, být očitým svědkem událostí. Vzal mě třeba na policejní stanici, když ji navštívil mosambický prezident. Stál jsem za Ragelem a také fotografoval. On a jeho žena – také fotografka – si mě vzali pod křídla. Zajistili mi práci v jedné redakci, abych poznal jak noviny fungují. Dělal jsem jim přitom hodně problémů, například jsem si vyráběl falešné akreditace.
Podpořte Reportér sdílením článku
V roce 1968 jako osmnáctiletá odešla do Anglie. Vystudovala španělštinu, pak historii umění a rozhlasu, filmu a televize na Bristolské univerzitě. Pod vedením Davida Hurna, člena agentury Magnum, se začala věnovat dokumentární fotografii. Přes třicet let pracuje pro světové humanitární organizace UNICEF, UNHCR, Save the Children či Action Aid.