Ze severu na sever skrz chobotnici v Praze

Post Image

Ze severu na sever skrz chobotnici v Praze

Play icon
16 minut
V interiéru v pražském Karlíně, který navrhovala Kristina Magasaniková.

foto autor a archiv

Chtěli nabrat zkušenosti v zahraničí a pak se vrátit, ale už přes šestnáct let žijí v Kodani. Z Česka jsme vlastně nikdy neodešli, letadlem je to domů hodina – říkají oceňovaní architekti Kristina a Jan Magasanikovi, rodáci ze severních Čech. Jistou roli v jejich přesunu do Dánska sehrála soutěž na novou Národní knihovnu v Praze, v níž vedl projekt Kaplického chobotnice.

Že zůstanou v Dánsku tak dlouho? O tom pár ze severu Čech původně vůbec neuvažoval. „Prostě jsme jen chtěli po studiích vyrazit na čas někam do zahraničí,“ usmívá se Kristina Magasaniková. Cesta do zahraničí se ale nějak protáhla…

Sedíme v kavárně EMA espresso bar v pražském Karlíně, pro nějž Kristina Magasaniková navrhovala interiér. Její manžel Jan se zatím rozhlíží po decentně stylizovaném prostoru: podoba místa navazuje atmosférou na to, co v budově, v níž kavárna sídlí, původně bylo, tedy kanceláře úředníků podniku ČKD. Hlavní pult svou barevností i tvarem evokuje nábytek z šedesátých let, prostoru dominuje velkoformátová kresba s motivy dělníků z linorytu grafika Václava Dlouhého, který pro ČKD pracoval až do let osmdesátých.

Manželé působí v oboru architektury a oba většinu roku žijí a pracují v Kodani, ale nedělají totéž. Kristina má v Dánsku vlastní architektonické studio, nazvané She Architect, a preferuje menší zakázky, které jsou nějakým způsobem součástí veřejného prostoru – tedy parky, výstavy nebo kavárny, podobné té karlínské.

Jan působí v celosvětově známé kanceláři BIG (Bjarke Ingels Group), ležící na opačné straně spektra soudobé architektury. BIG je doslova „velká skupina“ architektů, kteří pracují na „velkých“, opravdu „big“ projektech po celém světě. Nedávno vyhráli soutěž na koncertní budovu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích, kde má společně sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Kočka jménem Čína

Jan a Kristina se poznali na soukromém gymnáziu v ústecké čtvrti Střekov: chodili tam v devadesátých letech, i když do jiných ročníků. Dohromady se dali až během následného studia architektury na Technické univerzitě v Liberci.

Podpořte Reportér sdílením článku