Ragby volá o pomoc. Na juniory nezbyly peníze, hrozí jim, že přijdou o mistrovství

17. dubna 2023

foto Marek Knittl

Zajistili si účast na evropských šampionátech, ale nemají peníze na cestu a přípravu. Ragbyoví reprezentanti v kategoriích do osmnácti a do dvaceti let proto prosí o podporu širokou veřejnost. Tváří kampaně je trenér „dvacítek“ Roman Šuster, bývalý špičkový hráč, který chce svým chlapcům pomoci, aby si i oni mohli plnit své sportovní sny.

Roman Šuster býval velmi úspěšným hráčem ragby. Třináct sezon odehrál v kvalitních francouzských klubech, mnohokrát reprezentoval Českou republiku, byl opakovaně vyhlášen Ragbistou roku. Po návratu z Francie se věnuje mládeži, v současné době působí jako trenér reprezentačního výběru do dvaceti let (U20).

Nyní se stal tváří kampaně „Nenech složit ragby“. Ragbisté se obracejí na veřejnost, aby na platformě Hithit pomohla vybrat peníze pro juniorské reprezentace. Přispět může každý, a to právě zde.

Cílem je, aby mladí hráči do osmnácti a do dvaceti let mohli jet na mistrovství Evropy, pro které si v předcházejících letech vybojovali a udrželi účast. „Pro hráče v tomto věku je naprosto nezbytné, aby mohli hrát těžké zápasy se špičkovými soupeři a díky tomu dále rostli,“ říká Roman Šuster. České juniorské reprezentace se podle něj rok od roku zlepšují a trenér je přesvědčen, že mají na to, aby hrály vyrovnané zápasy se zeměmi, které měly ještě nedávno před našimi docela velký náskok. „Dnes můžeme hrát a také vyhrávat rovnocenná utkání s reprezentacemi, jako mají Německo, Polsko, Rumunsko, a blížíme se k dalším,“ říká trenér Šuster. Kontinentální špička v této kategorii, kam patří třeba Španělé, Portugalci nebo Gruzínci, je přece jen ještě o pořádný kus jinde. Rozdíl je podle trenéra například v tom, že jejich hráči jsou zvyklí na hru ve výrazně vyšší rychlosti i pod vyšším tlakem.

„Určitě nejsme tak daleko, abychom nejlepší kontinentální mužstva porazili, to vážně ne. Ale vidím, že jsme každý rok lepší a lepší,“ říká Roman Šuster. Ostatně ze své dlouholeté kariéry sám dobře ví, jak důležité je často se poměřovat se špičkovými soupeři, učit se od nich a posouvat svou hru k lepšímu.

Pokud by teď pro některé věkové ročníky možnost reprezentačních utkání vypadla, může to poznamenat nejen samotné hráče, ale také budoucnost dospělé mužské reprezentace. Je klíčové, aby do ní přicházeli hráči, kteří mají zkušenost z ciziny i z těžkých utkání v mládežnických národních výběrech.

Martin Flousek, RugbyUnion.cz

Na mladé už nezbylo

Podpořte Reportér sdílením článku