Kdo ukradl naše včely

14. září 2014

Profimedia

GPS lokátor je krabička akorát tak do dlaně, díky níž můžeme sledovat například pohyb manželky – pokud tedy máme pocit, že právě špehování něco vyřeší. Můžeme sledovat i cokoli jiného, dejme tomu včely.

Toto je doslovná citace: „Když se někdo setká s rojem a pořídí si včelstvo, tak se mu včelaření usadí vedle srdeční chlopničky na celý život. Neznám včelaře, který by začal a skončil, takoví neexistují. A když nám někdo včely ukradne, jsme obrovsky stresováni. Vzpomínám na jihomoravského kolegu, který o úly přišel, a jakmile to zjistil, dostal infarkt.“ Takto emotivně hovoří hvězda mezi českými včelaři, čtyřiačtyřicetiletý Augustin Uváčik, který má úly mimo jiné (kdo neviděl, neuvěří) na střeše pražského hotelu Intercontinental. Tam mu je nikdo nevezme, ale dole, na zemi, si nemůžete být jistí.

Včely se kradou odjakživa, ale zatímco ve středověku se za takovou podlost sekaly ruce, dnes se obvykle nestane nic, nejde přece o milion. Lepší včelstvo vyjde na deset tisíc korun, budeme-li uvažovat v penězích, jenomže včelař v cifrách neuvažuje. Ten přišel o děti, které si hýčkal už dva roky před prvním medem. A teď, ve chvíli, kdy by si konečně mohl osladit čaj, přijde za soumraku zloděj. Opře se do úlů, potěžká. Ty nejtěžší popadne, protože v nich je nejvíce včel a medu. Hodí je na přívěs, zmizí. Nejčastěji do blízkého zahraničí, na Slovensko nebo do Polska, kde je prodá s prominutím svini, která si říká včelař – tohle se stává často.

Právě Augustin Uváčik dostal nápad: A co kdybychom měli včelstva pod dohledem? „Letos jsme ten systém doladili a včelaři si jej začínají pořizovat. Jde o to, že jakmile vám někdo včely krade, okamžitě dostanete zprávu mailem i esemeskou, systém začne zachycovat pohyb, a aniž to zloděj tuší, na jeho stopu se může pustit policie.“

Buď policie, anebo okradený včelař – pak akce skončí rvačkou, ale o tom Uváčik raději nemluví. „Když už nevoláte policii, doporučuju bezpečnostní agenturu,“ dodává, ale my víme své.

Technicky fungují hlídaná včelstva tak, že se do jednoho z úlů zabuduje krabička, která spí, takže skoro nespotřebovává energii, dokud nezaznamená pohyb. „Teprve vibrace vyvolá alarm,“ vysvětluje Martin Karpíšek z firmy GPS Dozor, „a lokátor začne hlásit polohu.“

Podpořte Reportér sdílením článku