Liou Čen-jün: Nehledejte čínské nešvary, naše země půjde dál
24. července 2017
Je břitký a výmluvný, přesto mu to u čínského režimu zatím prochází. „Romány jsou někdy pravdivější než realita,“ říká spisovatel Liou Čen-jün, jehož poslední kniha Manžela jsem nezabila vyšla v Číně ve dvoumilionovém nákladu a byla přeložena do dvaceti jazyků. Nyní je k mání i v češtině.
Ano. Mám jedno dítě, dceru. Politika jednoho dítěte byla v Číně zavedena před čtyřiceti lety, důvodem bylo přelidnění. Mnoho lidí, málo místa, země by tolik lidí neunesla. Nyní se počet obyvatel snížil natolik, že byla pravidla uvolněna. Takže moji synovci a dcera už budou moci mít dvě děti.
Číňané jsou chytří, vždycky vymyslí nějaké řešení. Až donedávna to bylo tak, že když žena porodila druhé dítě, musela podle zákona zaplatit pokutu. Jedním z nejčastějších řešení tudíž bylo, že odjela rodit někam daleko, obvykle do Pekingu nebo do provincie Sin-ťiang. Tak, aby se o tom místní úřady nedozvěděly. K tomuto řešení se uchylovali zejména chudí lidé, bohatí si s nějakou pokutou hlavu nelámou – klidně mají dvě tři děti a pokutu zaplatí, třeba i statisíce. Mezi movitějšími Číňany je teď také v módě porodit v USA a jejich dítě má pak americké občanství.
Ano, k podvodům včetně falešných rozvodů v Číně skutečně dochází. Lidé, kteří nejsou bohatí, budou vždycky vymýšlet způsoby, jak přežít i za cenu porušování zákonů. Já osobně je chápu, nezatracuji je za to. S uvolněním politiky jednoho dítěte už se pochopitelně kvůli druhému dítěti nikdo rozvádět nemusí.
Ano, lidé se naoko rozvádí i kvůli bytu. Aby dostali přidělený byt ve městě a aby se jejich dítě nenarodilo na venkově, ale tam, kde bude mít lepší školu a lepší start do života.
Je těžké vysvětlit fungování Číny někomu, kdo tam nikdy nebyl. Víte, co se v Číně o mně povídá? Prý kdo je nejhumornější spisovatel současné Číny? Liou Čen-jün. A kdo je ten nejzlomyslnější spisovatel současné Číny? Taky Liou Čen-jün! A proč se to říká? Jiní spisovatelé nadávají přímo. Já nikdy nenadávám, já v tom románu nekritizuju, nýbrž ukazuju samou absurdní podstatu věci. Není to ještě účinnější, než když něco otevřeně odhalíte?
Podpořte Reportér sdílením článku
Vystudovala novinařinu na FSV UK v Praze a na Suffolk University v Bostonu a anglo-americká studia na FF UK. Absolvovala kurz zahraničního zpravodajství na novinářských školách v Utrechtu a Aarhusu. Prošla zahraniční redakcí MF DNES, v letech 2000–2006 dopisovala pro různá česká periodika z Belgie, poté zakotvila v redakcích časopisů Týden, Instinkt a Interview. Překládá beletrii z angličtiny a nizozemštiny. V současnosti novinářka a překladatelka na volné noze.