Ruský tunel

Válečný veterán uložil peníze do ERB banky – ruského bankovního ústavu působícího v České republice. Banka ovšem zkrachovala a veterán o většinu svých úspor přišel. Pád ERB banky přišel poté, co z ní zmizelo více než jeden a půl miliardy; peníze podle některých informací skončily na účtech v Rusku. Případ zajímavě doplňuje chválu ruských investic, která se opakovaně ozývá z Hradu Miloše Zemana.

Jan Skalička sloužil coby český vojenský policista v roce v roce 2004 v druhém kontingentu v Iráku: nebyla to žádná lehká mise, v zemi tehdy zuřila guerillová válka. Nyní sedí válečný veterán proti mně v kavárně v centru Prahy. Mluví tiše, je pobledlý a viditelně skleslý. Přišel téměř o všechny úspory. Nešlo přitom o žádnou spekulativní investici – peníze si uložil do banky, která v České republice legálně podnikala a měla řádnou bankovní licenci České národní banky.

„Nasazoval jsem život za náš stát v cizině, a teď mě stát nechal padnout na kolena,“ říká Skalička. „Nemůžu z toho spát. Budí mě to jako noční můra. Nejenže z toho nemám nic já, ale o ty peníze přišla moje rodina. Cítím se, jako bych okradl své děti. Chápete to?“ říká Skalička.

O kolik přišel? O 15 milionů. Přesněji řečeno: zkrachovalá banka ERB mu dluží 15 259 827 korun, tato pohledávka byla řádně uznána v insolvenčním řízení.

Z větší části šlo o peníze, které získala rodina Jana Skaličky z dědictví po prodeji rodinné nemovitosti. Další část tvořily jeho celoživotní úspory včetně mzdy za působení v Iráku.

•••

Na ten den nejspíše Jan Skalička nezapomene. Byl silvestr, 31. prosince 2015, a jeho úspory dorazily na účet do banky ERB. Ta na českém trhu podnikala už od roku 2008 a měla sice ruského majitele, miliardáře Romana Popova, ale žádná výhrada k jejímu fungování se do té doby neobjevila. „Všichni se tvářili, že je vše v pořádku,“ vzpomíná Skalička.

Podpořte Reportér sdílením článku