Z onoho světa XXII.

Kultura

Pondělí 9. května, soud na Ovocném trhu v Praze. V den, kdy se u nás slavíval konec války, než nás osud vrátil ze zajetí politického Východu na domovský Západ, pokračovala letos, jak se mi jeví i nadále, východním způsobem kauza Stát proti trojici Sedláček a spol., která měla předstíráním nikdy nekonaných akcí ekonomické diplomacie pro Asii okrást ministerstvo zahraničí o zhruba 1 400 000 korun. Od roku 2009 do dneška ale:

Pondělí 9. května, soud na Ovocném trhu v Praze. V den, kdy se u nás slavíval konec války, než nás osud vrátil ze zajetí politického Východu na domovský Západ, pokračovala letos, jak se mi jeví i nadále, východním způsobem kauza Stát proti trojici Sedláček a spol., která měla předstíráním nikdy nekonaných akcí ekonomické diplomacie pro Asii okrást ministerstvo zahraničí o zhruba 1 400 000 korun. Od roku 2009 do dneška ale:

...a) zamini z kauzy odstoupilo a opakovaně soudu sdělilo, že mu žádná škoda nevznikla, b) všichni svědci, i obžaloby!, až na jistého pana Černíka, kterého čeká trest za křivé svědectví, označili celé obvinění za absurdní, protože všechny akce se prokazatelně konaly, c) obžalovaní byli už čtyřikrát (!) osvobozeni, a to dvěma (!) senáty, a d) státní zastupitelství i městský soud opisují jako žáci-poškoláci takřka shodně další a další odvolání, aniž by vůbec přihlédly k dávno zjištěným faktům, která žalobu zcela vyvracejí.

Pro přibývající čtenáře magazínu Reportér shrnuji: Poznal jsem hlavního zločince PhDr. Sedláčka jako výtečného velvyslance ČR v Kazachstánu a hvězdy chtěly, abych ho potkal v kavárně Slavia, kde mi sdělil, že byl stejně nesmyslně jako ostudně odvolán z Thajska a místo do práce chodí k soudu. Začal jsem tam docházet jako jediná Veřejnost též a od té doby nevycházím z úžasu, jak mohou policisté odvést tak šlendriánskou práci a státní zástupci z ní štrikovat nekonečný proces, jenž už možná stál víc než žalovanou částku a přivedl oběti na práh chudoby i zoufalství.

••

V jarním slunečném dopoledni je strohá soudní síň číslo 126 se svými neměnnými rituály ještě odlidštěnější. Přítomného dramatika proto napadne, aby se přímo hackersky naboural do myšlenek tří hlavních postav. Zde virtuální odposlech vnitřních monologů.

Nová soudkyně (i bez pásky na očích celým zjevem Spravedlnost sama): „Co tu mám sakra projednávat, když Králová všecko do mrtě proprala jako na valše a už třikrát je zprostila? Ta kauza je od pohledu cinknutá, proč ji stáťáci vůbec rozjeli?  Mám já je teď tahat z průseru, když nejspíš zažalovali na befel shora, jeli v tom dál už z ješitnosti a teď to protahujou ze strachu, že ti tři, co je pro nic a za nic pátý rok honí po soudech, budou chtít náhradu? Proč si Bradáčová nepostaví svůj spolek do latě a pár podrazáků nevyrazí? Tak to prrr, podpořím Královou!“

Hlavní obviněný (s krhavýma očima nehybně upřenýma na státního zástupce): „Maršálku, ty všiváku, jestli se i počtvrtý odvoláš, asi už nezafinancuju svou holku na studiích, a jestli mně uteče další volná ambasáda, kterou mi Zaorálek jako věčně obžalovanýmu zase nedá, možná mně uteče i žena, ty srabe, co tady za svůj tučnej plat nikdy ani nekvákneš jedinou otázku, jelikož nemáš o kauze šajna a posílají tě sem akorát, abys ses pořád odvolával, nemáš tuchu, jak rád bych ti přímo tady rozbil držku, kdyby mně to výslovně nezakázal Kohout!“

Státní zástupce (pohledný mladý muž většinou datlující na mobilu, v horším případě s nadřízenými, v lepším s manželkou či milenkou): „Proč zrovna já tady mám prodávat tu zkyslou bramboračku, co navařily dvě policajtky, kterým za to někdo něco slíbil? Kéž by se ten Sedláček neudržel a rozbil mi hubu, aby konečně bylo čeho se chytit! Jenže on mi ji nerozbije, jelikož mu to zjevně vymluvil ten vyčuranej Kohout, co si v něm pěstuje malýho českýho Dreyfuse, aby si moh připadat jako velkej českej Zola...“

 

••

Už v poledne předsedkyně senátu JUDr. Věra Bártová, která měla osvobozující rozsudky předchůdkyně korigovat, zprostila trojici obžaloby počtvrté. Státní zástupce počtvrté zopakoval svou mantru, že Stát stanovisko nemění, což znělo opět absurdně, když údajně oškubané ministerstvo od žaloby ustoupilo a úřední cestou sdělilo soudu, že poškozené vůbec nebylo. Logicky tedy existuje ještě nějaký paralelní stát, ale podle všeho spíš ostrůvek, který obývají policejní komisařka kapitánka Ing., Bc. Romana Divincová s policejní radovou, plukovnicí Mgr. Marií Roháčkovou, státní zástupci Mgr. Karolína Fialová a Mgr. Zuzana Krunková a Mgr. Jan Lelek a Mgr. Jan Maršálek a Mgr. Jiří Valsamis a také Mgr. Šárka Pokorná,  i když mezitím odplula  posílit právní vědomí městského soudu – jakož i křivý svědek Ing. Aleš Černík.

Chuť takhle vtipkovat mě opouští, když si připomenu logickou úměru: Buď všichni výše jmenovaní ty do nebe volající rozpory v žalobě nepostřehli – a pak nemají v justici co hledat pro nedostatečné vzdělání! Anebo ty rozpory postřehli stejně dobře jako obě soudkyně – a pak v justici mají co dělat o to míň pro nedostatek morálky!

Všichni výše jmenovaní jsou svorně spoluzodpovědni za několikaleté trápení svých obětí a jejich blízkých, za nenahraditelné újmy profesní a nemenší ztráty lidské. Těm třem ta lovecká družina může být vděčná, že nikdo z nich nespáchal sebevraždu – a já vím o jednom, který k ní z pocitu bezvýchodnosti měl nakročeno – takže nemají na svědomí lidský život. Zatím…!

Když zažívám nekončící zpupnost skutečných zločinců, kteří, ač dopadeni přímo se sedmimilionovým lupem v ruce, předstírají s lékařským stetoskopem na krku, jak strašná se jim stala křivda, přijde mi o to horší počínání skupiny policistů i právníků, kteří skutečně nevinným křivdu sami vyrobili a stále ji stupňují. Výrazně se podílejí na tom, že velká část české společnosti ve spravedlivou justici u nás nevěří.

V úvodu této úvahy stojí věta, že se kauza vyvíjí „východním způsobem“. Na vysvětlenou upřesňuji dalším citátem: „V případech politicky motivovaného trestního stíhání porušují vyšetřovací a justiční orgány práva obviněných a jejich obhajoby.“ Na námitku, že možná jde o prostou osobní mstu, zní odpověď: Tím hůř! Autoři i aktéři obžaloby svým jednáním vyvolávají vzpomínku na onen svět, v němž na protest proti totalitní pseudojustici vzniklo výše citované Prohlášení Charty 77 z ledna 1977! Vztahuje se tedy i na ně! •

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama