Jan Mikulka: obraz, který rozhodl

9. listopadu 2014

Jan Mikulka, Jakub I. 100 × 70 cm, olej na plátně, 2011. Absolvent AVU z roku 2006 navštěvoval ateliér klasických malířských technik Zdeňka Berana, jenž vychoval celou generaci malířů, kteří vycházejí z klasické zobrazivé olejomalby po vzoru starých mistrů. Obraz Jakub I. byl na výstavě BP National Portrait Gallery Awards 2011 v National Portrait Gallery v Londýně oceněn cenou diváků.

Jan Mikulka

Nejtalentovanější české umělce, které se vyplatí sledovat, pro vás pravidelně vybírá magazín Reportér ve spolupráci s The Chemistry Gallery.

Čtyřiatřicetiletý Jan Mikulka patří k nejmladší generaci českých malířů, kteří dnes získávají proslulost i za hranicemi České republiky. Dílo na snímku, které zachycuje dokumentaristu Jakuba Wagnera, vznikalo v jeho ateliéru celkem šest měsíců. Pro Mikulku šlo o zlomové dílo. Absolvent pražské AVU v té době již několik let maloval, avšak bez větších úspěchů. Stále ale toužil se v malbě výrazně prosadit. Řekl si tedy, že namaluje obraz, do kterého dá úplně všechno a který rozhodne, zda může na vrcholnou malířskou kariéru stále pomýšlet. V opačném případě by to pro něj nejspíš znamenalo postupný konec aktivní dráhy malíře. Svého spolužáka ze základní školy Jakuba Wagnera, jehož zná už od osmi let, si vybral jako výrazný, výtvarně zajímavý typ. Lákalo ho malířsky zachytit lehce zrzavé vlasy, pihy, celkovou fyziognomii tváře a v portrétu vystihnout celou zajímavou osobnost svého kamaráda z umělecké rodiny.

Najít vhodné téma obrazu je koneckonců pro malíře jednou z nejobtížnějších disciplín. Mikulkovi přicházejí vhodná témata náhodně. Nejdříve se podle jeho slov musí objevit něco, co jej skutečně zaujme, co se mu vryje do paměti. Udrží-li se to v ní dostatečně dlouho, je to znamení, že jde o vhodné téma. Jak říká: „V dnešní době se lidé snaží být zajímaví za každou cenu, ale často tím trpí autenticita. Já chci malovat témata, u nichž vím, že si v nich na nic nehraju.“

V případě Jakuba vznikly nakonec portréty dva. Jeden více výtvarně stylizovaný (na obrázku) a druhý naturalističtější, přímější, bez tak výrazné výtvarné stylizace. První z obou portrétů se pak Mikulka rozhodl otestovat tím nejodvážnějším možným způsobem. Přihlásil jej do soutěže BP National Portrait Gallery Awards v Londýně – nejprestižnější soutěže portrétistů na světě, kterou každoročně pořádá londýnská National Portrait Gallery. Na výstavu, na kterou se hlásí autoři z celého světa, byl tento portrét v konkurenci 2 500 děl nejenom vybrán, ale z padesáti vystavených děl získal právě portrét Jakuba cenu diváků. Výstavu si jich v Londýně přišlo prohlédnout více než půl milionu.

Kromě ceny diváků za Jakuba na výstavě National Portrait Gallery Awards 2011 získal Mikulka ještě v roce 2013 cenu Královské společnosti portrétních malířů za svůj autoportrét, s nímž se účastnil výstavy Self v londýnských Mall Galleries. Na vernisáž tehdy přišla i sama královna. V roce 2013 byl pak ještě Mikulka mezi finalisty další prestižní anglické malířské soutěže, The Threadneedle Prize. Konečně pak byl v letošním roce pozván Královskou společností portrétních malířů k účasti na další portrétní výstavě v Mall Galleries. Díky těmto úspěchům Mikulka nyní dostává portrétní zakázky od vysoce postavených zákazníků z Anglie nebo Perského zálivu a na popularitě získává také jeho volná ateliérová tvorba. Na nová díla malíře, který si kdysi nebyl jistý svou další budoucností, se dnes musí čekat šest měsíců. •

Jan Mikulka, Jakub I. 100 × 70 cm, olej na plátně, 2011. Absolvent AVU z roku 2006 navštěvoval ateliér klasických malířských technik Zdeňka Berana, jenž vychoval celou generaci malířů, kteří vycházejí z klasické zobrazivé olejomalby po vzoru starých mistrů. Obraz Jakub I. byl na výstavě BP National Portrait Gallery Awards 2011 v National Portrait Gallery v Londýně oceněn cenou diváků.

Autor je vlastník a ředitel The Chemistry Gallery — galerie zaměřené na prezentaci současných mladých umělců. www.thechemistry.cz

Podpořte Reportér sdílením článku