Pozvánka

Provazochodec nad silem

Petr Forman
03 / 06 / 2018

Petr Forman o tom, koho pozval na Festival Arena.

Petr Forman o tom, koho pozval na Festival Arena.

Červnový festival divadla a nového cirkusu jménem Arena jsme v Praze prvně pořádali loni, kdy bylo zásadní bráchovo a moje představení Deadtown, ale letos jsme chtěli program postavit na jiných.

Na kom? Ze jmen, která přijedou, vyberu jednu sázku na jistotu, a potom jeden vzrušující risk: 

Když mluvím o jistotě, myslím švýcarského provazochodce Davida Dimitriho. U něj jsou nadšení diváci, kteří milujou alternativu, i ti, kteří dávají přednost jistotě typu Cirque du Soleil. Davidovi je pětapadesát let, pořád dělá naprosto špičkovou akrobacii, ale zároveň to je komediant, který vyrostl v prostředí klasického cirkusu – jeho tátou byl slavný klaun. David kdysi vytvořil představení L’Homme Cirque, pečlivě vybírá, kam s tou svojí one man show přijede, a teď si tenhle borec vybral Prahu.

Riskem, který by část diváků mohl zastihnout nepřipravené, bude představení L’Absolu, s nímž dorazí francouzský artista Boris Gibé. Pracoval na něm deset let; začalo to kresbou zvláštního stanu, pokračovalo prací s architekty, výtvarníky, konstruktéry, a nakonec vznikl neobvyklý, dvanáct metrů vysoký prostor kruhového půdorysu, kterému Boris říká „silo“ a kam se vejde nanejvýš sto diváků. I tenhle kluk vystupuje sám, a je to silná osobní zpověď, která mě na francouzské premiéře divácky strhla jako už dlouho nic... 

No a pak přijede třeba taky dvacítka studentů cirkusové školy v Turíně, která teprve začíná bojovat o slavné jméno. Jestli pražští diváci půjdou alespoň trochu do rizika, bude to pro mlaďochy nejlepší možný start.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat