Bitcoin nabírá na síle

12. října 2014

Ilustrační foto

Prosadí se virtuální měna bitcoin? Ztracená rozhodně není – a to přesto, že je obklopena pochybnostmi a kontroverzemi. Pomalu se šíří i u nás.

Většina Čechů neví, co to je. Ti, kdo o něm slyšeli, nedokážou vysvětlit, jak funguje. Přesto se všichni s tím pojmem setkávají stále častěji − a jisté je, že se s ním budou setkávat ještě více. Světový fenomén bitcoin už začíná v Česku přitahovat nejen komunitu hackerů a IT specialistů, ale i podnikatele, kteří do byznysu s kryptoměnou neváhají investovat miliony. Aktuální skepse většiny společnosti je, zdá se, nemůže zastavit.

Nedávno to přitom vypadalo na konec bitcoinu. Bitcoinová burza Mt. Gox v Tokiu zastavila v únoru 2014 činnost, oznámila, že je vykradená, a požádala o ochranu před věřiteli. „Když zkrachoval Mt. Gox, volala mi spousta známých, jestli to balíme,“ říká Martin Stránský v klientském centru své firmy WBTCB na pražském Arbesově náměstí – právě tam se nachází bitcoinový automat na prodej i nákup bitcoinů. Další pak firma umístila do Slovanského domu a do brněnské Vaňkovky. „Naopak, teď to začíná. Já je nahradím,“ odpovídal podle svých slov skeptikům Stránský.

Ačkoliv krach tehdejší největší světové bitcoinové směnárny posílil obecnou nedůvěru v digitální měnu, místní komunita zasvěcenců se shoduje na tom, že rozvoji bitcoinu prospěl a bitcoi­nový trh konsolidoval. Otevřel totiž oči ostatním firmám, které podobně jako Mt. Gox na bitcoinu bleskově vydělaly, a přiměl je snažit se, aby je nepohltil vlastní úspěch a neschopnost adaptovat se na mnohem větší objem byznysu.

Nejprve ale stručně, jak bitcoin funguje. Umožňuje člověku X a člověku Y uskutečnit mezi sebou, aniž by se znali, bezpečnou transakci. V klasické měně utrácíme přes internet stále více peněz – a je to stále dražší, třeba kvůli poplatkům za konverzi měny či za mezinárodní transfer. Bitcoin výhody hotovosti, nebo zlata, chcete-li, přenáší do digitálního světa internetu, avšak s tím, že stejně vhodný je pro placení i v tom reálném. Z procesu se vytrácí prostředník v podobě banky, což je pro menšinu užívající tuto měnu největší výhoda bitcoinu a pro většinu, která ji nepoužívá, největší problém. Bance, přestože od nás vybírá širokou paletu (mnohdy naprosto nesmyslných) poplatků, z historických důvodů věříme. V případě bitcoinu banku nahrazuje algoritmus a komunita. Z téhle nabídky zatím velká většina běžných uživatelů volí banku. O to víc je však „cash budoucnosti“ zajímavý pro ty, kteří mu věří a dokážou si představit jeho budoucí využitelnost a potenciál. (Jak bitcoin funguje, viz infografika.)

Krůček za krůčkem

Na tom, jestli se výše popsané menšině podaří přesvědčit váhající většinu bitcoin používat, záleží budoucnost celého projektu. Jedině dostatečně hustá síť obchodníků akceptujících bitcoin a dostatečně komfortní možnosti platit usadí bitcoin vedle dnes standardních metod platby přes internet typu PayPal či karet Visa nebo MasterCard. A jak se zdá, pomalu se tak děje. Bitcoin dnes akceptují velké americké internetové obchody jako Overstock.com nebo TigerDirect.com, podporu této měny (zatím jen pro mobilní platby pomocí své divize Braintree) ohlásil i samotný ­PayPal. Platit bitcoinem tak dnes mohou i uživatelé aplikací jako Uber (nabízí pohodlné objednání nejbližších taxíků za předem dohodnutou cenu) nebo AirBnB (přináší nabídku prázdninového ubytování u hostitelů a rodin). V Česku se dnes dá bitcoinem zaplatit zhruba na čtyřiceti místech.

Podpořte Reportér sdílením článku