Stala se ze mě postava

Kultura

Jaké to je, když na jevišti vystupuje postava s tvým jménem a říká tvoje věty.

Pražské Divadlo Na zábradlí připravilo adaptaci knihy O Pavlovi, kterou jsem napsala o svém vztahu s režisérem Pavlem Juráčkem. Samozřejmě jsem šla na premiéru – a je to velice zvláštní pocit, pozorovat na jevišti člověka, který má tvé jméno a říká věty, které sis kdysi napsala do deníku sama pro sebe.

Jako kdyby se člověk nedíval do zrcadla, ale skrz zrcadlo do minulosti.

Takový zážitek, na který tě nikdo nepřipravil. Proto jsem prvních pár minut lapala po dechu, kdykoli na jevišti herec Michal Bednář alias Pavel oslovil Anežku Kubátovou, která hrála mě jako Daňu. Když třeba říkal: „Daňo, já pochybuju o tom, jestli vůbec jsi ženská...“

Asi po hodině, když už se mi líp dýchalo, se celá situace posunula do jakési neosobní roviny. Přestala jsem to být já, kdo se s Pavlem na jevišti pral a miloval, a zůstala tam v uvozovkách jenom Anežka, která je jako herečka tak úžasná a přesvědčivá, že se jí podařilo proměnit můj osobní příběh v příběh, jaký důvěrně zná spousta žen.

A tak jsem (samozřejmě nejen jí, ale celému týmu divadla) vděčná za prožitek, který si člověk nemůže vymyslet, natož zapomenout.

Jak tak koukám, stala se ze mě postava.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama