Dva dny Přízrakem

Byznys

Když jsem dostal před svátky nabídku jezdit dva dny v Rolls-Roycu, nejprve jsem se trochu ošíval. Nepřipadám si totiž zrovna jako rollsový typ. Zvědavost a vědomí, že se ničím podobným už nejspíš nikdy nesvezu, nakonec vyhrály. A bylo to velmi zábavné.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII
Audio
verze

Celé jméno toho auta je Rolls-Royce Wraith Black Badge a podle výrobce je to nejrychlejší a nejsilnější model ve více než stoleté historii značky. Když ho poprvé nastartuji, lehce se mi potí dlaně. Nikdy jsem neřídil nic tak silného, tak drahého a v případě osobáků ani tak dlouhého. Motor hluboce zavrčí a prvních deset minut musí mít řidiči za mnou pocit, že nejspíš jedu se zataženou ruční brzdou, jak opatrně se blížím do křižovatek a pomalu projíždím zatáčky. Ovšem, jak známo, na lepší se snadno zvyká. O pár hodin později se už na noční dálnici nemůžu nabažit toho, jak motor se 624 koňmi vystřelí tohle více než dvoutunové auto kupředu, kdykoli člověk šlápne pořádně na pedál. Ta síla je skutečně ohromující.

Působivý je už samotný nástup do auta. Masivní dveře se otevírají opačně než u ostatních aut, klika je hned pod zpětným zrcátkem. Dveře jsou tak rozlehlé, že byste je ze sedačky rukou nezavřeli, takže je v autě tlačítko, které zavírá dveře automaticky. Luxusní dojem uvnitř auta navozuje design v kombinaci dřeva a kovu, hodiny s logem RR a ležatou osmičkou a koberečky z jehněčí vlny, do kterých se zaboří nohy. A samozřejmě nezbytná hvězdná obloha, tedy strop auta se stovkami miniaturních světýlek. 

 

To je samozřejmě skvělá atrakce hlavně pro děti. Osmiletá a pětiletý byli z „The Starline Headliner“ úplně unešení a od té doby se opakovaně dožadují, ať si hvězdičky pořídíme i do rodinné Hondy Accord. Mimochodem skutečnost, že velejemná kůže na zadních sedadlech ukrývá klasický isofix, systém pro připevnění dětských sedaček, překvapila zase mne. 

Lze ovšem předpokládat, že většina majitelů si zřejmě takové auto nekupuje pro převoz dětí ze školy na kroužky. Když člověk projíždí v majestátním Přízraku (jak zní jeden z českých překladů názvu Wraith) ulicemi města, je ve voze úplné ticho a skvělé odpružení dává pocit, jako by se řidič vznášel kousek nad silnicí.

 

Pozornost pánů a Jezus Maryja

Rolls-Royce Wraith Black Badge rozhodně není auto pro stydlivé hochy. A zvláště pak v červené barvě, kterou měl ten „můj“. Ať se s ním objevíte kdekoli, automaticky přitahujete pozornost. Za jízdy, při parkování, u benziínky i u rodičů na maloměstě, prostě pořád. Zdaleka největší pozornost vám ovšem nevěnují slečny, ale pánové v dražších vozech. Pokud míjíte muže ve větším mercedesu, BMW nebo audi, je pravděpodobnost, že se za vámi otočí, téměř stoprocentní. Ostatně i jeden bývalý politik, který proslul svou zálibou v šátcích, si mohl ze svého maserati hlavu ukroutit, když jsme se náhodou míjeli na nábřeží poblíž Karlova mostu.

Když o něco později pořizuje fotograf snímky auta na Hradčanském náměstí, přitočí se ke mně průvodkyně polského zájezdu. „Kolik to stojí,“ zeptá se anglicky. Když odpovím, spráskne ruce: „Tři sta padesát tisíc eur? Jezus Maryja!“ A vzápětí o svém novém poznatku informuje hlasitě celý zájezd, jehož pozornost se obrací od Matyášovy brány k dočasně „mému“ autu. O tom, že lze objednávat další individuální vylepšení a že na této ceně nemusí Wraith zdaleka skončit, už raději zbožné průvodkyni neříkám.

Dva dny v červeném rollsu ze mne anglického gentlemana neudělaly. Na pravidelné ježdění po městě bych si ho (nehledě teď na oněch bezmála devět milionů na cenovce) asi taky nepořídil. Ale párkrát do roka na víkend by to byl hezký zážitek. Ne kvůli pozornosti, ale pro ten fantastický pocit z jízdy. •


 

Rolls-Royce Wraith Black Badge
Počet dveří/sedadel 2/4
Délka 5 269 mm
Šířka 1 947 mm
Výška 1 507 mm
Váha (bez posádky)     2 360 kg
Maximální rychlost 250 km/h (omezovač)
Zrychlení z 0 na 100 4,6 s
Výkon 465 kW / 624 k
Spotřeba 21,2 / 9,8 / 14,0
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama