Báječná léta s Mein Kampf
15. března 2015
Sedmdesát let po smrti Adolfa Hitlera vyprší autorská práva na jeho dílo a Bavorsko přijde o možnost blokovat vydávání Mein Kampf. Ještě jednou a zřejmě naposledy se z této knihy stane evropský bestseller. Vzhůru však jeho prodeje potáhne příchuť tabu, nikoliv zájem o nacistické a antisemitské výlevy.
Hitler jde dobře na odbyt, i když náckové nečtou vůbec a Mein Kampf téměř nikdo neotevře. Takový výrok si může Tomáš Maděra dovolit i díky náhodě. V domě, kde léta sídlil jeden z jeho antikvariátů, úřadoval vůdce soudně zrušené Dělnické strany. „Do domu za ním chodili jeho souputníci, ale v antikvariátu se nebyli podívat ani jednou,“ říká jedenačtyřicetiletý předseda Svazu antikvářů. Za pětadvacet let v oboru poznal spoustu sběratelů historických knih včetně těch kontroverzních, přesto si vzpomíná jen na dva obdivovatele nacistického režimu.
První byl dlouholetý sečtělý zákazník, který se zajímal o vše kolem třetí říše. „Jednou přišel slavnostně oblečený a já se ho ptám: Co se děje, že jste dnes tak oháknutej? On se ke mně naklonil a říká: Führer má dnes narozeniny!“ Druhý sběratel skupující po aukcích antisemitskou literaturu do jeho obchodu brzy nesměl ani vkročit. Kradl knížky. „Když jsme ho přistihli podruhé, vyběhl jsem za ním na ulici a začal na něj řvát,“ vzpomíná Tomáš Maděra.
Hitlerovy narozeniny jsou kvůli možnému zneužití a demonstračním akcí neonacistů stále ostře sledovaným datem. Před pěti lety se domáhalo Bavorsko, které právy na knihu disponovalo, stažení a zničení pirátského vydání Mein Kampf v Česku, které bylo v prodeji v řetězci Levné knihy. Advokátka úspěšně zastupující spolkovou zemi měla tehdy s vládou v Mnichově dohodu, že požádá o odložení jakéhokoliv jednání u soudu, které by bylo blízko dvacátého dubna – data Hitlerových narozenin.
Letos je však mnohem sledovanější 30. duben, kdy uplyne sedmdesát let od jeho smrti v berlínském bunkru. Je to jeden z těch dlouho dopředu známých dnů, jenž se zpočátku zdá hrozně daleko a pak najednou nastane. „Z hlediska autorského práva je Adolf Hitler autor jako každý jiný a po uplynutí sedmdesáti let od jeho smrti se všechna jeho autorská díla včetně Mein Kampf stávají díly volnými,“ uvádí Ivan David, advokát z kanceláře KMVS. Lhůta doběhne na konci kalendářního roku a od 1. ledna bude možné nakládat s Hitlerovým dílem téměř bez omezení. Stejná lhůta platí napříč Evropskou unií i v některých dalších státech mimo kontinent.
Hitlerova práva ke knize, která se do češtiny překládá jako Můj boj, původně spravovalo dvorní nacistické nakladatelství Eher Verlag v Mnichově. To s ním mělo smlouvu, jak je běžné mezi nakladateli a autory i dnes. Z každého výtisku deset procent. Proti jiným autorům však měl jako kancléř velkou výhodu – největší část z odhadovaných dvanácti milionů výtisků v Říši si do roku 1945 objednal a zaplatil stát. Vydání v červených deskách dostávali novomanželé, vydání do kapsy vojáci směřující na frontu. Už jen díky tomu byl z Hitlera před válkou v dnešních penězích mnohonásobný euromilionář.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.