Argumenty proti bitcoinu bývají účelové, říkají legendy ze SatoshiLabs

24. srpna 2023

foto Tomáš Binter

Zakladatelé SatoshiLabs Marek Palatinus a Pavol Rusnák jsou dvě legendy, které zná bitcoinová komunita spíše pod jejich přezdívkami Slush a Stick. Kryptoměnoví průkopníci před deseti lety založili skupinu SatoshiLabs, která na okraji Prahy vyrábí „specializované počítače“ nazývané Trezor, což jsou světově oceňované hardwarové bitcoinové peněženky. V rozhovoru pro magazín Reportér vášnivě vysvětlují svoje přesvědčení, v čem podle nich spočívá unikátnost technologie nejpopulárnější kryptoměny světa – a proč se k ní některé státy staví negativně.

Co je vlastně podle vás bitcoin?

Slush: Hodně zjednodušeně řečeno jsou to nezfalšovatelné peníze bez centrální autority. Bitcoin dokáže fakticky plnit roli, kterou kdysi dávno mělo zlato. Ale bitcoin je lepší pro dnešní dobu, protože je digitální, a navíc víme dopředu, kolik ho ve skutečnosti bude – a to díky jeho emisní křivce. Zatímco u zlata nemůžete nikdy vyloučit alternativu, že sem přiletí asteroid, který bude plný tohoto kovu.

Narážíte na historii? Třeba na to, že zlato ztratilo hodně ze své hodnoty v Evropě po objevení Ameriky a velkých zásob zlata tam?

Slush: Taky, ale když půjdu do extrému, na světě neexistuje jiná „komodita“, u níž by byla na desítky let dopředu jasná křivka toho, kolik jí bude. Můžeme se bavit o dalších kryptoměnách, ale pro zjednodušení zůstaňme u bitcoinu, jehož vývoj je jasně daný už u algoritmu.

Původně měl bitcoin ale prostě zjednodušit placení po internetu.

Stick: Ano, dodnes platí, že instituce jako Visa nebo MasterCard dokážou reverzovat, zvrátit vaši platbu v horizontu 90 až 180 dnů. Tohle u bitcoinu nejde, protože transakce v něm jsou nezvratné. Nejste závislí na žádné centrální autoritě.

Proč by někdo měl stát o peníze bez vlivu centrálních autorit?

Slush: Podívejte se na to, co se děje v USA a v Evropě, kde centrální banky roky plánovitě tisknou velké sumy peněz a tím ožebračují obyvatelstvo, protože národní měny ztrácí na své hodnotě. Oproti tomu emise bitcoinu je algoritmicky jasně daná. Přesně víme, kolik ho bude zítra, pozítří, za rok nebo i za sto let. To vám žádné jiné platidlo nedokáže garantovat.

Stick: Napadá mě k tomu jeden fakt.

Jaký?

Podpořte Reportér sdílením článku