Glosa

Zemanův bungalov a pitomé otázky

14 / 10 / 2018

Český prezident se zajímá o koupi pozemku od ukrajinského podnikatele.

Český prezident se zajímá o koupi pozemku od ukrajinského podnikatele.

Prezident Miloš Zeman plánuje, že se na penzi přesune z tvrze na Vysočině do Mnichovic poblíž Prahy. Potvrdil to na dotaz Aktuálně.cz. V části obce zvané Myšlín zvažuje koupi pozemku a stavbu bungalovu. „Budu tam mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů,“ uvedl.

Prodávajícím pozemku je podnikatel z Ukrajiny, který v Česku nedávno rozjel byznys s vysoko úročenými půjčkami lidem ve finanční tísni. Jeho firma existuje jen krátce, ale už má stovky klientů v osobním bankrotu. Onen podnikatel koupil zhruba čtyřtisícovou zahradu od třiadevadesátileté majitelky na konci ledna za 6 023 300 korun. Obratem pozemek rozdělil na tři stavební parcely. Jednu parcelu (1 191 metrů čtverečních) nabízel veřejně, a to za 3,5 milionu korun.

5bc1b4af9c4050e9736f3bb2 MEDIA_ITEM image
Na parcele, kterou zakoupil v Mnichovicích u Prahy prezident Miloš Zeman, už začaly zemní práce.

O původní velký pozemek se dříve ucházelo několik místních lidí. „Byl to pozemek uprostřed zástavby. V okolí o něm všichni věděli, ptali se, ale na prodej nebyl. A pak během pěti měsíců přijde Ukrajinec, rozdělí ho a prodá. A jeden z kupců je Zeman. Co si o tom mám asi myslet,“ říká jeden ze sousedů, neúspěšných zájemců.

Ukrajinský podnikatel pro Aktuálně uvedl, že transakce je jeho „obchodním tajemstvím“.

„Zemanův“ pozemek je obklopen dvěma domy s cvičnými golfovými odpališti. Na severu žije a trénuje ředitel CK Fischer, na západě bydlí slovenský investor Pavol Krúpa. Ten v posledních dvou letech vystupuje jako hlasitý spojenec prezidenta Zemana v útocích na Zdeňka Bakalu kvůli jeho podílu na pádu OKD (Krúpa však tvrdí, že s pozemkem pro Zemana nemá nic společného).

Shodou okolností Krúpu v září v USA Bakala zažaloval, že jej slovenský podnikatel vydíral. Za utišení protestů okolo OKD si podle žaloby řekl o 500 mi­lionů korun.

Zdá se, že novináři budou klást prezidentovi i další pitomé otázky.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat