Logo

Byla, není. Čardáš s českou firmou

14. září 2014

Shutterstock

Je to příběh typický pro Českou republiku a její systém. Z impéria ČEZ byla za pozoruhodných okolností vyvedena jedna firma. Zdálo se, že hlavní roli hrál Martin Roman, nyní se však ukazuje, že klíč leží v Maďarsku.

Kdyby před dvanácti lety koupil majoritní podíl v ČEZ od českého státu někdo z tehdejších zájemců, jimiž byly tradiční evropské energetické firmy jako Enel, EDF, E.ON nebo Iberdrola, dnešní Česko by bylo nejspíše o dost jiné. Nevznikl by takový privátní gigant, jakým je Energetický a průmyslový holding, o mnoho méně síly by měla plzeňská parta kolem tamní Škody, Martin Roman by se možná nestal šéfem ČEZ a měl by na účtech o několik nul méně, též ODS a ČSSD by byly chudší, Česko by byla standardnější, a ano, také poněkud nudnější země. Těžko by se v ní odehrál například takový případ, jakým je „zmizení“ společnosti I&C Energo.

Když jsem na začátku roku 2013 na serveru motejlek.com poprvé zveřejnil fakta o podezřelém prodeji inženýrské a servisní firmy I&C Energo (zkracované na ICE) z majetku skupiny ČEZ, zdálo se, že hlavní roli v celém případu hrál tehdejší šéf energetického koncernu Martin Roman. Vypadalo to, že si úspěšnou a prosperující firmu možná přihrál přes spřátelené struktury do skrytého vlastnictví.

Po roce a půl místy intenzivního pátrání a nakonec spíše rezignovaného monitorování se ukazuje, že Roman byl, obrazně řečeno, jen předním houslistou v orchestru řízeném jiným dirigentem. A že jakkoliv je ČEZ po léta v Česku ústřední silovou mocností, v níž se protínají nejrůznější politické a soukromé zájmy, proti maďarskému petrochemickému koncernu MOL a kolem něj vytvořených struktur nemá dostatečnou váhu. Je také vysoce pravděpodobné, že aktéři transakce, která poškodila ČEZ a jeho hlavního akcionáře, tedy český stát, nebudou hnáni k odpovědnosti.

Na začátku příběhu prodeje ICE stojí základní paradox. ČEZ prodal firmu, kterou dodnes nutně potřebuje, zatímco kupcem byl koncern MOL, který ji nepotřeboval takřka vůbec.

Vzhledem k tomu, že se prodej upekl velmi rychle, a navíc v době, kdy ČEZ byl v zásadě nedotknutelný, nikdo tento rozpor nezkoumal. Oficiálním stručným vysvětlením bylo, že se česká skupina zbavuje firmy, jejíž činnost bude výhodnější si objednat zvenčí, tzv. outsourcovat, a že navíc jde o součást širší aliance ČEZ a MOL stvrzené majetkovým vstupem Čechů do maďarského koncernu. Až když se v roce 2012 MOL nenápadně I&C Energo zbavil, začaly se na povrch dostávat reálnější důvody celé transakce. A dosavadní argumenty se ukázaly jako velmi chabé.

Alianční pohádka

Podpořte Reportér sdílením článku