Metallica a pedály z Čech

Byznys

David Karon od mládí miloval muziku. Sám hrál na bicí, ale kytaristům rád seřizoval jejich efekty. Pracoval pro koncern, který dělá nástroje. Když se přestěhoval do Prahy, založil firmu na kytarové efekty. Jeho společník není ledajaký: Kirk Hammett, kytarista legendární skupiny Metallica.

S Kirkem Hammettem se David Karon seznámil, když doma ve Spojených státech pracoval pro firmu U.S. Music. Davidova pozice, jejíž název by se dal přeložit jako ředitel vztahů s umělci, obnášela společný vývoj nástrojů s řadou hudebních hvězd. Měl dobré vztahy se všemi, ale ten s Kirkem byl přece jen speciální. „Představil nás společný přítel, Scott Ian ze skupiny Anthrax. Sblížila nás láska k jídlu. Scházeli jsme se s Kirkem, probírali jídlo, cestování a ostatní radosti života. Až teprve později jsme spolu začali i pracovat,“ popisuje David zrod jejich přátelství. 

Styky nepřerušili ani potom, co se David přestěhoval do Prahy za svou ženou. Po pražském vystoupení Metalliky v roce 2012 s Kirkem popíjeli v hotelovém baru a shodli se, že je načase rozjet nový byznys. A tak se zrodila firma KHDK, jejíž název tvoří iniciály obou hudebních nadšenců.

Pro Davida to byl ten správný čas. Poté, co odešel od U.S. Music, si dal na čas od hudby úplnou pauzu. „Spolupráce s umělci a manažery umí být vyčerpávající. A já se najednou přistihl, že mám muziky plné zuby,“ vypráví s tím, že si na rok odskočil k reklamě. V době, kdy seděli s Kirkem v baru, ovšem už měl hudební krizi dávno za sebou. 

 

Pedálové kytarové efekty si nevybrali náhodou. „Když chce člověk dělat třeba kytary, je to velmi náročné. S pedály je to snazší, nepotřebujete tolik zaměstnanců, tolik dílů. Proto jsme se rozhodli začít u nich a budovat si dobré jméno přes špičkové produkty,“ říká David Karon.

K úspěšnému rozjezdu KHDK by nestačili jen Kirk s Davidem. Důležitý je i třetí muž do party, Antonín Salva, partner a „audio inženýr“ firmy. „Antonín dělal pro skupinu Smashing Pumpkins, propojil nás kamarád, který pro kapelu pracoval. Bylo to šťastné spojení: rozumíme si, máme ve firmě skvělou atmosféru, zabýváme se špičkovými zvuky a nekomplikujeme si to velkými egy,“ říká David Karon.

Při vývoji nového efektu se zpravidla sejdou někde, kde Metallica zrovna hraje, nebo spolu komunikují přes esemesky či maily. Mají specifický jazyk, kterým si rozumějí jen mezi sebou. „Kdyby někdo slyšel, jak jeden druhému říkáme třeba: chtěl bych tam větší šong šong, tak nebude mít páru, o čem je řeč,“ směje se David. Ale mužům v KHDK to funguje.

Společně vyvinou prototyp a ten pak zadají do výroby. Původně chtěli vyrábět v Číně, ale výsledky byly tristní. Továrna v Kentucky splňuje jejich představy o kvalitě, navíc má i svého kytaristu, který každý pedál před expedicí otestuje. KHDK pak pracuje s distributory na různých trzích.

Vlajkovou lodí KHDK je Ghoul Screamer, kytarový pedál typu overdrive, jehož úkolem je zkreslit kytarový zvuk. Výhodou Ghoul Screameru je velká variabilita, kterou umožňuje osm ovládacích prvků. „Tón je pro každého kytaristu otázkou života a smrti. A Ghoul Screamer jim umožňuje najít si ten svůj a doladit ho až do mikrodetailu, což jinak lze jen s profesionálním studiovým vybavením,“ říká David.

Celkem dnes KHDK prodává asi pět tisíc pedálů ročně. Na to, že firma existuje dva roky a průměrná cena je kolem dvou set dolarů, to rozhodně není špatný rozjezd. Další modely budou přibývat a David s Antonínem už mají nakročeno i mimo KHDK. 

Jejich nový projekt s názvem It‘s Electric je určen pro kytarové nadšence, kteří touží dostat na trh vlastní pedály. It‘s Electric jim nabízí podporu s designem i zajištěním výroby. 

„Je to způsob, jak pomoci ostatním realizovat jejich zvukové představy a rozjet vlastní byznys,“ říká David. Fakticky tak budou pomáhat na svět konkurentům KHDK, což ale Davidovi nevadí, je přesvědčen, že ve světě kytarových efektů se dá neustále vymýšlet něco nového.

Mimochodem: když letos v květnu hrála Metallica v pražské O2 areně píseň Jožin z bažin, bylo to právě na Davidovo doporučení. On sám ale na koncertě nebyl: „Dcera měla narozeniny, ty dostaly přednost. A víte, já už pár koncertů Metalliky slyšel…“

 

Speciál o mladých českých frmách pokračuje těmito články:

O jednoduchých hrách pro mobilní telefony Gamee

O českém softwaru pro americké firmy STVR

O pohodlném systému plateb Twisto 

O inženýrovi, který pečuje o britské babičky

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama