Strach, data a peníze

14. září 2014

foto Shutterstock

Obavy o bezpečnost osobních dat na internetu dopadají na počítačový byznys. Především v Americe bojují velcí hráči o nabouranou pověst. Naopak firmy chránící soukromí koncových uživatelů mají stále více zákazníků.

Ztráta až 180 miliard amerických dolarů. Na tolik letos odhadla renomovaná agentura Forrester Research škody, které americkému cloudovému byznysu, tedy obchodu s on-line ukládanými daty uživatelů u počítačových firem, způsobily informace zveřejněné bývalým americkým zpravodajcem a uprchlíkem Edwardem Snowdenem.

Informace, podle nichž data lidí procházející počítačovými giganty typu Google, Microsoft či Apple mohou být a jsou čtena americkými zpravodajskými službami.

Důvodem oné velké ztráty je strach. Strach ze všudypřítomných agentů NSA – americké Národní bezpečnostní agentury, která odposlouchává a monitoruje digitální komunikaci. Ale původcem strachu jsou i další „útočníci“, hackeři ve službách konkurence nebo jiných států, strach z vlastních chybujících zaměstnanců.

List The New York Times citoval viceprezidenta Microsoftu Johna E. Franka, který popsal dramatickou změnu při rozhovorech s velkými zákazníky. Téma sledování a bezpečnosti, které donedávna přišlo na přetřes až v hovorech specialistů po uzavření rámcové dohody, dnes zaznívá na prvním místě. „Je to nový standard. Slýcháme to od zákazníků, hlavně od globálních společností, které se zajímají o to, kde budou jejich data uchována, jak budou používána a chráněna,“ uvedl Frank pro deník.

Jeho zaměstnavatel Microsoft je jedním z těch, kteří se v očích některých důležitých zákazníků ocitli na černé listině. Kvůli spolupráci s NSA přestala firmě důvěřovat například vláda Brazílie: dohodla se s Evropskou unií na výstavbě vlastního kabelového spojení na dně oceánu. Dosud se pro mezinárodní komunikaci využívaly americké podmořské kabely, nyní se však na výstavbě „datového koridoru“ nebude podílet ani jedna americká společnost; zakázka byla svěřena výhradně španělským firmám. Další velká americká firma, IBM, v současnosti investuje do výstavby datacenter, do nichž mohou lidé ukládat on-line svoje data, mimo území USA – v Londýně, Hongkongu nebo v Sydney, v místech, která nespadají pod jurisdikci Spojených států. Stejný plán nedávno uveřejnila i společnost Salesforce.

Podpořte Reportér sdílením článku