Krajské volby – báječná možnost, jak dostat na frak

Report

Krajské volby, které se budou konat ani ne za rok, představují do značné míry velkou neznámou. Pokud však nepřijde nějaké zásadní téma, jež jim bude dominovat, je možné, že část voličů zamíří k regionálně zakotveným uskupením. To by mohl být problém pro ČSSD, částečně pro ANO. V pravidelném příspěvku o tom píše přední český odborník na průzkumy veřejného mínění.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Krajské volby, které se budou konat ani ne za rok, představují do značné míry velkou neznámou. Pokud však nepřijde nějaké zásadní téma, jež jim bude dominovat, je možné, že část voličů zamíří k regionálně zakotveným uskupením. To by mohl být problém pro ČSSD, částečně pro ANO. V pravidelném příspěvku o tom píše přední český odborník na průzkumy veřejného mínění.

Příští rok touto dobou budou česká média velice pravděpodobně plná dozvuků krajských voleb a zpráv o sestavování regionálních koalic. Pozoruhodné je, že navzdory vcelku krátké době, která nás od regionálních voleb dělí, se dnes o možných výsledcích a projekcích nedozvídáme téměř nic. Průzkumy se totiž – až na vzácné výjimky – soustřeďují na celostátní politiku a nabízejí možné výsledky voleb parlamentních, které nás čekají teprve za dva roky.

Lze přesto alespoň něco odhadnout?

 

Vliv volební účasti na výsledek

Když si na stránkách volby.cz vyhledáme údaje o účasti v krajských volbách od těch prvních v roce 2000, můžeme spočítat dva naprosto různé trendy. Jeden vychází z celé časové řady a je vlastně optimistický. Podle něj sice účast v krajských volbách dost kolísá, ale v zásadě dlouhodobě roste. Kdybychom mu chtěli věřit, předpověděl by nám na rok 2016 volební účast 40,21 procenta – skoro stejnou, jakou jsme zažili v roce 2008, kdy se volby změnily v jakési referendum o poplatcích u lékaře. Když si však spočítáme trend jen za dvoje poslední krajské volby, dostáváme předpověď daleko pesimističtější: 33,47 procenta – prakticky stejně nízkou, s jakou krajské volby v roce 2000 začínaly. Osobně si myslím, že skutečnost bude bližší této variantě, snad někde kolem 35 procent. Jen kdyby se objevilo nějaké velmi, velmi třaskavé téma, které by probudilo část politicky dřímajících občanů, měla by volební účast šanci atakovat čtyřicetiprocentní hranici.

Možná si řeknete, že se dlouze zabývám podružností – o účast přece nejde, důležité jsou výsledky. Jenomže výsledky jsou a budou výrazně ovlivněny tím, jak velká část oprávněných voličů přijde hlasovat. Čím méně jich bude, tím větší vliv budou mít lidé politicky zainteresovaní, mezi jiným také takzvaná tvrdá jádra příznivců politických stran a hnutí.

Nízká volební účast tak bude pravděpodobně nahrávat na jedné straně některým zavedeným parlamentním stranám, těm s tradičně pevným jádrem (například KSČM), na druhé straně sice méně „slavným“ ale lokálně etablovaným regionálním uskupením. Taková situace by byla nepříznivá zejména pro ANO 2011 a zřejmě také pro Úsvit či Svobodu a přímou demokracii (Tomia Okamury) a podobné, na protestu stojící subjekty. Podíváme-li se na výsledky voleb roku 2012, které byly krajské nejen co do názvu, ale i tématy kampaně, zjistíme další věc. Pozoruhodných úspěchů dosáhly v řadě krajů jednak vysloveně „místní“ formace, jednak KDU-ČSL, která je z hlediska krajských voleb zvláštním příkladem – celostátní stranou s velmi dobrou pozicí v některých regionech, jež v roce 2012 dokázala samostatnou kandidaturu zkombinovat s šikovnými regionálními koalicemi v těch krajích, kde se sama necítila dost silná.

V době, kdy sociální demokracii ještě neodebíralo příznivce hnutí ANO (to v roce 2012 nekandidovalo), byla ČSSD schopna vyhrát regionální volby, tedy získat nejvíce hlasů v devíti krajích ze třinácti (v Praze se krajské volby nekonají). Můžeme se však na výsledky podívat i podle jiné logiky. Když sečteme v každém kraji výsledky všech krajských uskupení s hlasy pro KDU-ČSL a její krajské koalice, dostáváme vedle Liberecka, kde zvítězili Starostové pro Liberecký kraj a kde měla regionální hnutí dohromady přes 40 procent hlasů, „nové vítěze“ v podobě takovýchto krajských uskupení též v Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském kraji. Můžete namítnout, že takové sčítání je nekorektní, že vítězem je ten, kdo jako konkrétní registrovaný subjekt získal nejvíce hlasů. To je sice správné tvrzení, ale málo podstatné – hejtmanem se nestává ten, kdo volby vyhrál, nýbrž ten, na němž se shodne většina zvolených zastupitelů. Sílu regionálních uskupení už tehdy nešlo přehlédnout a podle mého názoru s ní musíme počítat i v roce 2016, i když ANO, které bude v krajských volbách kandidovat poprvé, může celou situací výrazně „zamíchat“.

Abych se stále neoháněl jen historickými daty, zadal jsem si u agentury Data Collect malý průzkum aktuálních postojů ke krajským volbám. I když jeho výsledky beru se značnou rezervou, protože mnozí lidé zatím jen matně tuší, že napřesrok budou nějaké volby, jedna věc mne značně překvapila. Nejde o to, že 39,7 % oprávněných voličů je rozhodnuto, že kdyby se krajské volby konaly nyní, oni by se jich zúčastnili. (Hodně se to blíží optimistické prognóze, kterou jsem tento text zahajoval, byť skutečná volební účast bývá často menší než tato deklarovaná.) Důležitější je, že více než třetina těchto pravděpodobných voličů chce hlasovat pro hnutí a koalice, které působí speciálně v jejich krajích. Pro celostátně působící strany a hnutí by ráda hlasovala necelá polovina, přibližně jeden z osmi zatím neví.

Některé parlamentní strany by si tedy měly dát na krajské volby velký pozor, aby neskončily s výsledky podkopávajícími jejich šance v následujících volbách parlamentních. Zdá se, že se to týká především sociální demokracie, která bude obhajovat již zmíněných devět krajských vítězství a dokonce jedenáct hejtmanských postů. Zatím měla obavy hlavně z Babišova ANO, krajská hnutí spolu s „lidovci“ jsou však pro ni také nepříjemnými vyzývateli. •

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama