Lidé na náměstích, konec trpělivosti?

Report

Už z dálky je slyšet bučení a pískot. Poselství demonstrace prozrazují transparenty, které lidé drží nad hlavami, a výkřiky, jež se ozývají z davu. „Svobodu nedáme!“ skanduje jedna parta. Odjinud se křičí: „Komouši jsou vrazi“. Desítky tisíc lidí na Václavském náměstí vytahují z kapes klíče a cinkají jimi nad hlavami. Podobné protesty se včera konaly i v dalších českých městech.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Hlavním důvodem protestů je jmenování komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jak se ale zdá, jmenování muže, který jako člen Veřejné bezpečnosti v roce 1989 potlačoval protirežimní demonstrace, není jediným důvodem dnešního setkání.

Vzrušené výkřiky doprovází hlasité bubnování, hesla jsou pestrá: „Zemane, vypadni!“, „Babiše zavřít!“, „SNB a STB – jedna parta. Táhněte!“, „Bureše do koše“… Po sedmé večerní účastníků přibývá. Lidé se snaží namačkat vedle sebe, někdo si pro lepší výhled vyleze na strom nebo lavičku. Děti sedí rodičům na ramenou a sledují, co se to kolem děje.

Davem se prodírá dívka, která rozdává letáky s textem „Trestně stíhaného premiéra v ČR nechceme. Sháníme milion podpisů.“ Třiadvacetiletá Zdislava Dutková, která drží jeden z velkých transparentů, říká: „Nechceme, aby někdo s takovou minulostí měl takový post. Babiš teď couvá, ale je jasné, že Ondráčkovo zvolení souvisí s vládou ANO.“

 

Jako tehdy v listopadu

Několikatisícovým davem procházejí dobrovolníci s peticemi, ve kterých požadují odvolání komunistického poslance z čela komise pro dohled nad policií. Kolemjdoucí podepisují archy, kde se dá, třeba na kapotách zaparkovaných aut.

Všichni vědí, proč tu jsou, a dávají to najevo: „Vadí mi, že Babiš podporuje komunisty, a že zvolili někoho, jako je Ondráček. Chodili jsme na Václavské náměstí v listopadu 1989 a doufali, že už se nic z toho nebude opakovat. A je úplně strašné sledovat, že se někdo jako on dostane do takové funkce. Je nám to velmi líto,“ říká jedenašedesátiletá Viola Hausnerová.

Lidé se v mrazivém počasí snaží všemožně zahřát, ať už teplým nápojem, alkoholem či tancem. Přítomné pojí stejné přání: chtějí vyjádřit nespokojenost nad tím, čeho se podle nich dopouští nejvyšší politická reprezentace národa.

 

Babiš, kam se podíváš

Transparentů s obličejem předsedy české vlády je vidět hned několik. „Přišel jsem vyjádřit nesouhlas s tím, co dělá Babiš, a taky s komoušema,“ říká muž stojící vedl mě. Teplota se pohybuje kolem nuly, lidé přesto setrvávají, jejich entuziasmus nepolevuje ani po půldruhé hodině. Václavské náměstí je téměř zaplněné, tramvajím mezi Jindřišskou a Vodičkovou musejí pomáhat policisté. Takřka neustále se ozývá skandování, pískání a další hlasité projevy nesouhlasu. Nad hlavami se třepotají české vlajky, ale i vlajky Evropské unie.

Na jednom z kartónů je vidět další vzkaz vládě: „Už žádné lži!“ Asi pětiletá holčička, sedící na ramenou dospělého muže, drží v ruce minitransparent, který vyrobila zřejmě vlastnoručně. U nápisu „Babiše do koše!“ je přimalovaný obrázek politika topícího se v koši plném odpadků. „My jsme Rusové,“ říká trojice mladších lidí. „Nechceme, aby se opakovalo to, co se dělo u nás za Lenina. Nechceme, aby se do Česka vrátil komunismus. Proto jsme sem dnes přišli,“ vysvětluje Anton Litvin, který má na hlavě gumovou masku Václava Havla.

 

Další snímky si můžete prohlédnout v galerii.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama