Jak uhájit domov

Report

Hrst doporučení, jak jednat, když chce developer stavět ve vašem sousedství.

Pozemky nakoupené za stovky milionů korun, odhodlání investovat další půl miliardu. Když se vám za domem usalaší takhle silný developer, nejsou vaše vyhlídky zrovna růžové. Kdyby se vám něco takového přihodilo, zkuste tento manuál, mám za sebou čerstvou zkušenost.

Smířit se s tím, že k mnoha důležitým krokům došlo už před lety, kdy skoro nikdo ve vaší ulici nejspíš netušil, co to je územní plán a jak snadno se dá s pomocí úředníků a radních dosáhnout přeměny sportoviště, parku či zahrádkářské kolonie na lukrativní stavební parcelu.

Počítat s tím, že pokud budete chtít navrhovaný projekt jakkoliv ovlivnit, spolkne vám to průměrně deset hodin týdně: sledování úřední vývěsky, zakládání sousedského spolku (aby se s vámi na radnici vůbec někdo bavil), studium předpisů, porovnávání stavebních výkresů.

Najmout si právníka a vhodně zvolit vyjednávací tým. Nám se osvědčila kombinace obchodní manažer, architekt, novinář. Občas se mezi námi vyskytly třenice ohledně míry možných kompromisů, čehož stavebník obratně využíval. Veledůležité pravidlo: nenechat se rozhádat (a uplatit).

Být připraven na zjištění, že i developer je člověk. Ano, zpočátku jde o anonymního soupeře, kterému není těžké nasazovat ďábelské rohy. Dřív nebo později ale dojde k setkáním a jednáním, která nemusejí postrádat hodně osobní a emotivní momenty.

Tolik mustr, jak si udržet šanci zabránit nejhoršímu. Třeba vyhřeznutí dopravy z nových bytovek přímo za vaše dveře. Jenom v případě, že budete hodně vytrvalí a neústupní, můžete se dočkat i něčeho „navíc“. Třeba veřejné cesty k zastávce autobusu, velkorysejší výsadby, pěkné dlažby…

Někdy slýchám, že lidé vstupující do střetů s developerem jsou zapšklí škarohlídi, kteří z nostalgie po starých časech brání přirozenému rozvoji města. O takové jistě není nouze, ale my jsme se za ně nepovažovali: hájili jsme cenu našich nemovitostí. Se vším, co k tomu slovu patří.

 

PS: Proč by se s vámi měl developer vůbec o něčem handrkovat? Klíčová otázka. Máte možnost podávat námitky, odvolávat se. To může být pro stavebníka vždy smrtelné, neboť každé zpoždění jej stojí nemalé nervy a hlavně peníze. A právě tahle okolnost hraje pro vás…

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama