Mitrofanov o příjezdu do Československa: Zdejší šeď a špína byly jiné než v SSSR, disciplinované
13. června 2023
Reportér 05/2023 · Číslo 105Mitrofanov o příjezdu do Československa: Zdejší šeď a špína byly jiné než v SSSR, disciplinované
13. června 2023
Reportér 05/2023 · Číslo 105Mitrofanov o příjezdu do Československa: Zdejší šeď a špína byly jiné než v SSSR, disciplinované
Prosinec 1979. Alexandr Mitrofanov, dvaadvacetiletý, dost hubený občan SSSR přijíždí do Československa, aby tu žil. Má českou manželku, spolužačku z vysoké. Umí česky, učí se už několik let, z učebnice, filmů, písniček Hany Hegerové a z Mladého světa, který si ještě v SSSR předplatil. Později se stane známým českým novinářem. Ale to samozřejmě ještě neví. Následující rozhovor je úryvkem z nové knihy o Mitrofanovovi, kterou napsala stálá členka redakce Reportéra Adéla Dražanová a která právě vyšla.
Mitrofanov se narodil v červnu 1957 v Rostově na Donu, tisíc kilometrů jižně od Moskvy. Oba rodiče byli inženýři, příslušníci takzvané technické inteligence. Nesnášeli komunisty, nesnášeli totalitu, ale – stejně jako tolik jiných sovětských občanů – nevěřili, že by se kdy mohlo něco změnit.
Oba Alexandrovi dědečkové se stali oběťmi stalinských represí, ale doma se o tom takřka nemluvilo. Proč taky, když se nikdy nic nezmění… Alexandr od dětství hodně četl, domácí knihovna byla dobře vybavená, hlavně díky období chruščovovského tání v šedesátých letech, kdy mohl, byť ne ve velkém nákladu, vyjít třeba i Solženicyn.
Saša měl svůj vnitřní svět, jak sám říká, „poměrně bohatý“. Po škole šel studovat žurnalistiku. Věděl sice, že v SSSR je tenhle obor svázaný tuhou cenzurou, ale ve světě písmen mu bylo dobře a byl odhodlán si v něm „najít svou vlastní cestu“. Právě na rostovské univerzitě se seznámil s českou dívkou, kterou si v létě 1979 vzal. A protože už dlouho trpěl pocitem, že v Sovětském svazu zkrátka žít nemůže, krátce po svatbě si požádal o vystěhování.
Rodiče neřekli nic, nechtěli se synovi plést do života.
Děsně depresivní! Ze Sovětského svazu jsem byl zvyklý na šeď a špínu, ale tady jsem uviděl šeď a špínu na český způsob.
Podpořte Reportér sdílením článku
Je přesvědčená, že novinařina je nejvíc nejlepší zaměstnání na světě.