Šlachtův problém jménem Albi
ReportNa světlo se dostávají další podrobnosti o policejním informátorovi elitního protimafiánského útvaru, který současně s informacemi z této policejní jednotky obchodoval. Albin Arifovič měl u sebe spisy a dokumenty ÚOOZ vedeného Robertem Šlachtou: týkaly se mimo jiné pražských politiků a byznysmenů. Mimořádně otevíráme článek z prosincového vydání Reportéra.
Na světlo se dostávají další podrobnosti o policejním informátorovi elitního protimafiánského útvaru, který současně s informacemi z této policejní jednotky obchodoval. Albin Arifovič měl u sebe spisy a dokumenty ÚOOZ vedeného Robertem Šlachtou: týkaly se mimo jiné pražských politiků a byznysmenů. Mimořádně otevíráme článek z prosincového vydání Reportéra.
Nechci, abyste tady seděli, jděte pryč, řekl klidně – češtinou s měkkým jihoslovanským přízvukem – předčasně prošedivělý muž oblečený v černém. Dva hosté, co si právě přisedli k vedlejšímu stolu, neprotestovali a sebrali nenápadnou černou taštičku, kterou o pár vteřin dříve opatrně postavili na stůl. Nevím, co je prozradilo. Jestli to byly dvě objednané sodovky, zelené bundy Parker, nebo snaha opatrně naaranžovat taštičku na stole. Hosté bez odmlouvání poslechli a přesně podle manuálu policistů ze sledovacího oddělení – stáhnout se ve chvíli prozrazení – opustili restauraci.
Muž, jenž seděl naproti mně, se jen lehce usmál. „Nemám je rád,“ řekl. Ostatně bylo by podivné, kdyby měl muž přezdívaný Bojan, původem makedonský Albánec, policejní důstojníky v lásce. Je totiž hlavou jedné z nejmocnějších skupin české galerky. Jeho svět je světem drog, násilí, „ochrany a nebankovních půjček“.
Seděl jsem s ním před několika týdny v restauraci Kogo v pražské ulici Na příkopě. I dnes existují místa, kam chodí lidé z galerky – a kde se setkávají s lidmi mimo galerku včetně policistů; není to k vidění jen ve starých filmech.
Bojan úřaduje v Kogu téměř každý den, sedává v rohu. Proč mne přijal? Možná měl dobrou náladu, možná to bylo proto, že jsme se před lety, aniž jsem o tom věděl, potkali v uprchlickém táboře v Makedonii: já tam byl jako válečný novinář a on coby bojovník Kosovské osvobozenecké armády UCK. Mluvit jsem s ním potřeboval, sehrává totiž důležitou roli v příběhu, který jsem se snažil pochopit. Jeho ústřední postavou je Albin Arifovič. Tady v Kogu se s Bojanem setkával také.
„Albina znám, je to přeci policejní konfident,“ řekl mi Bojan a usmíval se u toho. Říkal to bez averze – s jistým pobavením v hlase. Mě zajímalo, proč se šéf albánské mafie potkává s policejním konfidentem. Navíc, když to o něm ví.
Zdroj zevnitř Bojanovy skupiny řekl, že se Bojan od Arifoviče vždy v předstihu dozvěděl o policejních manévrech, a tak ho vlastně v posledních letech nikdy za ruku u ničeho nechytli. Bojan to na přímou otázku potvrdit nechtěl. Že Arifovič, přezdívaný Albi, pracoval jako konfident, byla vlastně jediná zásadní informace, kterou mi hodlal říci. Jinak trval na tom, že se s novináři nebaví o práci. Pak už jen vzpomínal na staré časy za války v Kosovu.
Může být pravda, že Albi byl více než jen pouhý informátor policie? S kým dalším Albin Arifovič vlastně spolupracoval a kde bral informace, které byly tak důležité pro mafii? Při pátrání jsme mluvili s desítkami lidí, někteří souhlasili s rozhovorem na jméno, jiní ne – většinou ze strachu. Přesto se nám na základě jejich svědectví podařilo rekonstruovat příběh Albina Arifoviče. Velmi pozoruhodný příběh.
Albin Arifovič byl totiž policejním informátorem útvaru vedeného známým policistou. Tedy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vedeného Robertem Šlachtou. S Arifovičem se osobně znali.
Obchod s informacemi
O Albinu Arifovičovi jsme v Radiožurnálu koncem listopadu vysílali reportáž. Jejím obsahem bylo, že Arifovič je podezřelý z korumpování detektiva Luďka Vokála, který pracuje ve Šlachtově ÚOOZ. Obviněný policista Vokál údajně od obviněného Arifoviče dostával dárky: byl mezi nimi automobil Škoda Octavia i luxusní taška Louis Vuitton.
Albi, jak se mu říká, se přitom léta zná přímo s Robertem Šlachtou. Osobně se seznámili kvůli případu z roku 1999; šlo o gang, který na Moravě obchodoval s drogami. „Albi byl jednou z hlav. Ano, já jsem s ním také spolupracoval,“ řekl v rozhovoru Vladimír Moltaš, jehož za tyto aktivity poslal soud do vězení. Avšak Arifovičovo jméno se v oficiálním vyšetřování neobjevilo. „Vyšetřování tehdy vedl Šlachta. Albin nám později mnohokrát říkal, že se dobře znají,“ vyprávěl Moltaš. „Ve spise byly hodiny odposlechů. Mimo jiné mezi mnou a Albinem Arifovičem. I dalšími lidmi. Překvapilo mne ale, že se mě na něj nikdo ani nezeptal,“ tvrdil.
O Arifovičově drogové minulosti nehovoří jen Moltaš, ale například také brněnský podnikatel Jiří Schön. „Pamatuji si, že když se Albi trochu přiopil, vyprávěl o tom, že když přišel do republiky, začínal s drogami,“ řekl mi.
Co z toho věděl Robert Šlachta, v té době mladý ambiciózní důstojník? „Nepopírám, že pana Arifoviče znám. Naše kontakty byly čistě pracovní a osobně jsme se neviděli a nejsme v žádném kontaktu již několik let,“ napsal Šlachta v e-mailu na otázky Radiožurnálu. Důrazně také odmítl, že by věděl o čemkoli nezákonném, nebo že by se dokonce na něčem podílel.
Spolupráci Roberta Šlachty a Arifoviče potvrdila řada dalších podnikatelů v Brně. Třeba Jiří Schön se s Arifovičem přátelil hodně. Pak si od něj Albi půjčil zhruba pět milionů korun – a když je měl vracet, vytáhl na Schöna pistoli a ještě vyhrožoval známostmi s policisty. l Schönova přítelkyně Ivana Markusová si na tu dobu vzpomíná dobře. „Říkal, že se kamarádí se Šlachtou a dalšími, že nás bude kriminalizovat a že nás zničí,“ řekla Markusová.
Na případu je zajímavý průběh jeho vyšetřování. Policie v Brně začala incident s pistolí vyšetřovat, stal se v luxusním hotelu, kde byly kamery. V průběhu vyšetřování se na brněnské policisty začali obracet různí detektivové ÚOOZ a zjišťovat informace. Nakonec za nimi přišel i samotný šéf ÚOOZ. „Nejdřív chodili různí nohsledové, pak přišel Šlachta. Bylo to na nějakém školení, přesně si to už nepamatuji. Zjišťoval, co tam máme, bylo to divné,“ vyprávěl mi policista na schůzce v centru Brna. Nechtěl být jmenován, protože je stále ve funkci. „My jsme se ale rozhodli, že to budeme dělat, jak to je. Říkal jsem klukům, ať hlavně chrání ty záznamy. Děly se kolem toho divně věci.“ Arifovič byl nakonec odsouzen k podmíněnému trestu.
I další podnikatelé vyprávějí, že se s nimi Arifovič seznamoval – aby jim zakrátko oznámil, že ví, že na nich policie pracuje, ale on by mohl pomoci. V některých případech si řekl o peníze a sliboval konec policejního vyšetřování. Jinde zase chtěl peníze za to, že přinese informace ze spisu. V některých případech dokonce přivedl policistu z ÚOOZ osobně. „Potkal jsem se s ním asi třikrát. Policista mi byl představen jako Radek,“ vzpomíná podnikatel Libor. Je majitelem velké firmy, která má cenu kolem miliardy korun. I od něj si Albin Arifovič půjčil peníze. „Ano říkal mi o tom, že se kolem mne a mé firmy točí různí utajenci. V tuto chvíli mi dluží asi 12 milionů korun,“ potvrzuje Libor. Jestli peníze někdy uvidí, neví.
Když potom Generální inspekce bezpečnostních sborů Albina Arifoviče zatkla, našla u něj části policejních spisů, nebo třeba takzvané bedrunky – tedy výpisy policejních databází, které může udělat jen policista a žádný civilista by je u sebe mít neměl.
„Nemám zdání, zda a případně jaké záznamy pan Arifovič má a odkud je případně získal. Pokud by to, na co se ptáte, byla skutečně pravda, pak by se věcí měla zabývat GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů – pozn. red.). Stejně tak, jako by se měla zabývat samotnou skutečností, jak se tyto informace, které, pokud existují, mohou být pouze ve spise, dostaly k Vám. Já takové informace nemám a nevím ani o žádném případu úniku informací z našeho útvaru,“ napsal Robert Šlachta v e-mailu na otázku Radiožurnálu, zda Arifovičovi on nebo někdo z jeho detektivů předával policejní dokumenty.
Plán vraždy?
Jaké spisy měl Arifovič u sebe? Při domovní prohlídce se zjistilo, že šlo o věci související s pražskou komunální politikou. Třeba spis legendárního starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského a několika dalších radních této městské části. Nebo dokumenty právníka spojovaného s pražským dopravním podnikem a proslulým lobbistou Ivo Rittigem. Či osobní dokumenty dalšího podnikatele s křestním jménem Jindřich: jeho jméno ani žádné podezření v souvislosti s ním se zatím veřejně nikde neobjevilo, jisté je jen to, že také obchoduje s dopravními podniky a přitom se zná s Rittigem.
Všechny spisy, které se u Arifoviče našly, spojovalo to, že je vedli detektivové ze Šlachtova ÚOOZ. Albi tedy na jedné straně dělal informátora protimafiánského útvaru, současně však obcházel lidi, které tento útvar sledoval, vyšetřoval, nebo dokonce stíhal, a nabízel jim za peníze pomoc. Je možné, aby o tom detektivové z ÚOOZ nevěděli?
Něco napoví svědectví již zmíněného podnikatele Libora. Jemu totiž Albi přivedl několik policistů – a jak už bylo řečeno, jeden z nich se představoval jako Radek. Ve skutečnosti však nešlo o jeho pravé jméno. Jmenoval se Luděk Vokál a je to právě ten policista, jenž je nyní obviněn z přijímání úplatků od Arifovič.
Detektiv Vokál alias Radek chodil s Albinem Arifovičem i do Koga, kde se setkával s Bojanem. Policisté se obvykle nemohou jen tak potkávat s lidmi z podsvětí, jejich kontakt má pravidla: z každého jednání se musí psát úřední záznam, jejich schůzky se odehrávají v souvislosti s konkrétními případy, které zpracovávají. I Luděk Vokál takový případ zpracovával. Vedl spis, který se zabýval velmi vážným podezřením – tedy pokud by bylo pravdivé. Totiž, že se připravovala vražda ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Plány prý spřádal pražský advokát Julius Kramarič. „Já?! No to je ale úplný nesmysl. Nikdo se mne na nic podobného ani neptal, nikdy mne k tomu nikdo nevyslechl,“ říká Julius Kramarič. Podřízení Roberta Šlachty, kteří se na vyšetřování údajně podíleli, na dotazy nereagovali.
Informace o tomto šetření se zdá skutečně bizarní, detektiv Vokál tak nicméně mohl získat formální důvod, aby se setkával s Bojanem. Kramarič je totiž Bojanovým advokátem. Mohl přitom Robert Šlachta coby potenciální oběť nevědět o těchto schůzkách? O schůzkách, kterých se účastnil i Albin Arifovič, jenž se se Šlachtou zná?
Kšefty s lodí
Detektiv Vokál však nebyl jediným zajímavým kontaktem, který Albin Arifovič měl. Do Koga donedávna chodil i jeden z vlivných pražských lobbistů Edvard Udženija, přezdívaný Eddie. Byl to právě on, kdo Albiho seznámil s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Za zmínku stojí, že Albi s Janouškem údajně spolupracuje dodnes, podle opakovaných svědectví si od něj půjčil několik desítek milionů korun. Janoušek se tak zařadil do seznamu lidí, které na jedné straně sleduje ÚOOZ a na straně druhé od nich proudí peníze směrem k informátorovi stejného úřadu. A Arifovič byl aktivním informátorem i v této takzvané kauze kmotrů.
Edvarda Udženiju, manžela pražské zastupitelky za ODS, však pojí s Albim ještě jiná historie.
Albi dával rád na odiv své bohatství, a tak ve slovinské Portoroži koupil jachtu. Jmenovala se Frankie, podle křestního jména druhého spolumajitele, kterým byl František Janů: ten nejprve spolupracoval s Andrejem Babišem a pak od něj přeběhl k Babišovu nepříteli Tomáši Pitrovi a dlouhá leta dělal ředitele ústecké Setuzy (oficiálně se ke svému vztahu s Albinem Arifovičem vyjadřovat nechtěl s tím, že podle něj jde o uzavřenou záležitost).
Někdy v roce 2012 začali detektivové z ÚOOZ odposlouchávat politiky a lobbisty z Prahy 4 – jedním z nich byl i Edvard Udženija. Policisté je podezírali ze snahy nelegálně a pro stát nevýhodně prodávat pozemky. Ponechme nyní stranou, zda bylo podezření oprávněné, jisté je, že se sledovaní dozvěděli, že jsou předmětem zájmu policie. „Případ jsme začali někdy na konci roku 2011. Odposlechy běžely přes rok 2012, ale nic z nich nebylo. Jeden hovor byl dokonce o tom, že vědí, že je odposloucháváme,“ vzpomíná detektiv, který měl k vyšetřování velmi blízko.
Zdroj z blízkosti Edvarda Udženiji přiznal, že tím, kdo prozradil informaci o policejním sledování, byl právě Albin Arifovič. Jaký mohl mít důvod? Albi měl zmíněnou slovinskou jachtu na leasing, došly mu peníze a navíc se nepohodl s druhým spolumajitelem Františkem Janů ohledně provozu na lodi. Ale Edvard Udženija pomohl. Leasing doplatil a dnes je hrdým majitelem jachty Frankie.
Edvard Udženija prohlásil, že se už dnes ke kauze nechce veřejně vyjadřovat.
Propletené kariéry
Pozornému čtenáři nemohla uniknout zajímavá souvislost. Kariéry policisty Roberta Šlachty a informátora Albina Arifoviče jako by se vinuly stále spolu. Od drog na jižní Moravě přes Brno až do Prahy. Od pražských komunálních politiků přes dopravní podniky až k takzvaným kmotrům. Všude Arifovič obchoduje a Šlachta vyšetřuje, nebo naopak.
Albin Arifovič na mé otázky odpovědět odmítl i přesto, že jsem ho o rozhovor žádal mnohokrát. Přes prostředníka vzkázal, že možná v lednu. Robert Šlachta, jak už bylo výše uvedeno, jakékoli pochybení ve spolupráci s Albinem Arifovičem odmítá.
Ze spolupráce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s Arifovičem automaticky nevyplývá, že by případy, v nichž se Arifovič vyskytuje, tento útvar vyšetřoval bezdůvodně. Klíčovými otázkami však zůstává, jak se materiály z případů vyšetřovaných Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu dostaly k Albinu Arifovičovi. A zda Šlachta a jeho lidé o zpeněžování policejních styků a informací nevěděli, tiše ho tolerovali, nebo zda se ho snad dokonce aktivně účastnili. •
Autor je investigativní reportér Radiožurnálu Českého rozhlasu.