Sto let obrazů ze sudetské vesnice

10. ledna 2016

ROK 1915. Čp. 26 — Stále stojí. V případě statku Franze Pischela pořídil F. J. Umlauft celkem tři různé záběry. Tento zachycuje nejmenované děvečky na dvoře.

foto F. J. Umlauft a Rudolf Jenatschke.

Kdysi se ta obec jmenovala Spansdorf, ne Lipová jako dnes. Obývali ji Němci. V rámci svých studií jsem narazil na fotografie z roku 1915, které ji dům po domu dokumentovaly. Se spolužáky jsme se rozhodli, že vesnici Lipovou kousek od Ústí nad Labem znovu vyfotíme. A loni, po sto letech, jsem přidal další snímky.

Duben 1915. Profesor ústeckého gymnázia a pozdější šéf městského archivu Franz Josef Umlauft naposled pečlivě kontroluje příruční zavazadlo. Fotoaparát, krabičky se skleněnými fotografickými deskami, sešit na poznámky… Hlavně nic nezapomenout. V pracovně už na něj čeká dlouholetý přítel, učitel náboženství a nadšený člen ústeckého klubu amatérských fotografů Rudolf Jenatschke. Cílem jejich společné cesty je vesnička Spansdorf. Umlauft se v ní narodil a žijí tam stále jeho rodiče.

Tentokrát však nejde o běžný výlet za rodinou. Umlauft chce konečně rea­lizovat plán, o kterém přemýšlel už dlouho. Zhruba dvanáctikilometrovou cestu z Ústí nad Labem (Aussig an der Elbe) zvládnou pěšky za tři hodiny. Ve Spansdorfu to už jde rychle. Dvojice chodí od jednoho domu k druhému, a pokud je ideální světlo, poprosí obyvatele, aby jim na pár minut zapózovali. Jenatschke pořídí snímek, Umlauft si udělá pár poznámek.

Jeden den nakonec nestačí. A vlastně ani dva nebo tři. Umlauft se s Jenatschkem, případně sám, vrací do rodné obce kvůli fotografování v následujících měsících opakovaně. Když není dobré světlo, přijde opět za měsíc. Stejně tak, když se nepodaří záběr dobře vyvolat. Zdokumentovat čtyřicítku domů se nakonec povede až v rozmezí dvou válečných let.

„Otec byl posedlý dokumentováním čehokoliv. Byla to jeho záliba, zároveň to cítil jako povinnost,“ řekne mi devadesát let po Umlauftových fotografických výletech jeho syn Gerhard.

••

Podpořte Reportér sdílením článku