Volební prognóza: Babiš 23,7 %, do Sněmovny osm stran
16. října 2017
Profimedia.cz
Jak mohou dopadnout volby do Poslanecké sněmovny? Redakce magazínu Reportér požádala analytika Jana Herzmanna o vypracování prognózy tak, aby zahrnula i poslední dostupné volební výzkumy a mohla přitom být zveřejněna ještě v zákonném termínu. Z výsledku vyplývá, že hnutí ANO zvítězí, ale s menším náskokem, než se dříve zdálo. Vyloučit nelze ani předčasné volby v příštím roce.
Pět dnů před parlamentními volbami si kladu pět základních otázek:
1. Kolik stran a hnutí bude mít v Poslanecké sněmovně zastoupení? 2. Udrží si tradiční strany většinu v Poslanecké sněmovně, nebo ji poprvé od vzniku samostatné České republiky získají alternativní, protestní uskupení? 3. Kdo a s jakým náskokem volby vyhraje? 4. Jaké většinové koalice bude možné na základě výsledků voleb zformovat? 5. Které osobnosti pošlou voliči svými hlasy do předčasného politického důchodu?
Některé odpovědi můžeme už nyní tušit z předvolebních průzkumů. Rozhodně se to ovšem netýká otázky páté. Celému fenoménu kroužkování se výzkumné agentury vyhýbají, nezjišťují ani to, zda se voliči chystají použít tohoto postupu stejně, více nebo méně než v roce 2013.
Veřejnost by si přitom asi ráda udělala obrázek, jak pravděpodobné či naopak nepravděpodobné je například další působení Bohuslava Sobotky v Poslanecké sněmovně, zda se příznivci hnutí ANO v Praze chystají vynést do parlamentu Markétu Jourovou nebo zda tamtéž voliči KDU-ČSL zařídí, aby ve sněmovně mohli debatovat oba bratři Okamurové (protože Hayato, bratr Tomia, za lidovce kandiduje).
O kroužcích se prostě z průzkumů nedozvíme pranic – i když, pravda, pro politickou budoucnost České republiky asi není taková informace nejdůležitější.
Podpořte Reportér sdílením článku
V roce 1990 stál za obnovou volebních výzkumů v Československu.