Vyléčená bordelářka: Chemické uklízecí prostředky nefungují tak dobře jako přírodní

24. srpna 2023

archiv

Když měla malé děti, vadilo jí, jak je neustále obklopená zmatkem a nepořádkem. Pustila se proto do úklidu. Dnes má její instagramový účet s názvem Úklid pro klid skoro 300 tisíc sledujících a Kateřina Brožová vlastní firmu na čistící prostředky na přírodní bázi. Používá ocet, sodu či kyselinu citronovou a říká, že chemie by ji udusila.

Byla jste pořádkumilovná odjakživa?

Já o sobě s radostí říkám, že jsem vyléčená bordelářka. Uklízet ve velkém jsem začala až na mateřské, kdy jsem byla celá nesvá z toho, že mě neustále obklopuje chaos a zmatek, a nebylo mi v tom vůbec příjemně. Začala jsem na sobě pracovat s pomocí seberozvoje a došla jsem k tomu, že úplně jednoduchá věc, jako je systém, nám může v domácnosti extrémně pomoci. Může nám ulevit od negativních myšlenek a špatného pocitu.

Tak to je přesně opačný příběh, než jaký má známá japonská vyznavačka pořádku Marie Kondo. Ta to prý naopak s dětmi vzdala…

Nejsem úplně puntičkářka jako Marie Kondo, která měla ve skříních úhledné komínky. Občas někde nepořádek mám. Ale je dobré se z něj vymanit alespoň tak, že když večer jdete spát, máte uklizeno. To mně osobně stačí. Když se ráno vzbudím do uklizeného bytu, mám klid v duši, že to zvládám, a že i děti od malička vedu k pořádku.

Byla hned zprvu vaše motivace rozjet vlastní byznys?

Začala jsem pozvolna s prodejem „to do listů“. Chtěla jsem lidem spíš psychicky ulevit, poukazovat na to, že je strašně důležité mít kolem sebe pořádek. Vezměte si, kolik změn v životě způsobí jen to, že ráno vstanete a ustelete si postel. Jsou na to různé studie, je známo, že třeba lidi s depresí nejsou schopni pořádek kolem sebe udržovat, ale zároveň i když depresi nemáme, a máme kolem sebe nepořádek, tak nás to ovlivňuje a můžeme mít špatnou náladu, i když třeba nevíme proč.

Konvenční přípravky tak dobře nefungují

Uklízíte látkami, jako je soda nebo ocet. Předpokládám, že vedle duševní pohody je silným motivem i ekologie.

Vším, čím uklízím, jsem uklízela už dlouho před dětmi. Octem a kyselinou citronovou uklízely už mamka i babička, já jsem k tomu přidala sodu, peroxid a esenciální oleje. Vždy jsem si připadala hrozně divná, protože když se sejdou holky a povídají si o všem možném, třeba i o úklidu, bylo mi dlouho trapné říct, že uklízím octem. Ne úplně všem, ale většině to přišlo divné, lidi na to nebyli zvyklí. I já jsem se pak chvilku snažila zkoušet uklízet tím, čím uklízí většina, ale přišlo mi to strašně nefunkční. Navíc, jak jsem byla zvyklá na přírodní věci, tak jsem se u toho úplně dusila. Od malička tíhnu k přírodě, a nechci dýchat a používat něco, co má v sobě škodliviny. Navíc mi přišlo, že konvenční uklízecí prostředky nefungují. Že se povrch po vyčištění neleskne tak jako po octu.

Nebývá naopak častý argument pro konvenční přípravky právě ten, že jsou účinnější než ty ekologické?

Já mám opačnou zkušenost. Mnozí zákaznici mi píšou, že dvacet let nemohli vydrhnout vodní kámen ze záchodu, pak použili ocet s kyselinou citronovou, a vodní kámen je fuč. Mnozí prostě nevěděli, jak na to, tak jim nezbylo než to nechat, jak to je, protože měnit toaletu je samozřejmě nákladné a náročné. No a pak mi děkovali, že jsem jim konečně po dvaceti letech ukázala, jak dostat kámen pryč. Proto mám na sociálních sítích ty ukázky „před“ a „po“, protože to opravdu funguje.

Mně řekl instalatér, ať na vodní kámen vezmu šroubovák, protože prý do odpadu nic sypat a lít nemám, abych neponičila trubky. Zkoumala jste nějak i tento aspekt?

Podpořte Reportér sdílením článku