A uprchlíci přestanou být zajímaví

6. prosince 2015

Jakkoli se to v nynější vzrušené debatě o islámském terorismu a uprchlících nezdá, tato témata by mohla být příští rok překryta jinou věcí: nespokojeností, že se ekonomická situace lidí nezlepšuje tak, jak by oni sami chtěli ve chvíli, kdy hospodářství statisticky roste. Ve svém pravidelném příspěvku o tom píše přední český odborník na průzkumy veřejného mínění.

Ta očekávání mohou být velice zrádná. Na první pohled vypadají věci jasně: vláda rozdává peníze a je oblíbená, uprchlíci se Česku vyhýbají, na Vánoce utratí Češi víc než kdy dřív a do nového roku vstoupíme v poklidu. Lidé budou navzdory diskusím o terorismu a migraci v zásadě spokojení s politickou situací − tudíž žádná velká změna na obzoru.

Jenže tak jednoduché to není.

Začněme popořádku. Vláda nějaké peníze státním zaměstnancům přidala, jiné slíbila – slíbila je i důchodcům; zatím se však stále nenaplnila a asi ani nenaplní očekávání, že hospodářské oživení přinese raketový růst příjmů. Zatímco hrubý domácí produkt na hlavu je u nás na 84 procentech průměru Evropské unie, průměrná hrubá mzda představuje pouze 62 procent průměru Unie. A růst mezd je stále jen mírný.

Podle mnoha průzkumů důvěřuje vládě jen něco přes 40 procent občanů a žádný jasně rostoucí trend nelze z dat výzkumných agentur vyčíst. Uprchlíků máme v zemi málo, ale obavy z nich měli už dávno čtyři Češi z pěti a po pařížské tragédii to sotva bude méně.

A co více – ani s útratami to na vánočním trhu nemusí být tak skvělé, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Potíže vánočních obratů

Podpořte Reportér sdílením článku