Kalousek bojující

Report

Ještě na přelomu roku vypadala situace TOP 09 temně. Nyní se však přece objevily možné záblesky lepších časů. Zájem o tuto stranu na sociálních sítích se výrazně zvýšil – a určitě je to zásluhou aktivit jejího předsedy Miroslava Kalouska. Hrozbou pro TOP 09 nicméně zůstávají podzimní krajské volby.  V pravidelné rubrice Český (ne)volič o tom píše expert na průzkumy veřejného mínění.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Ještě na přelomu roku vypadala situace TOP 09 temně. Nyní se však přece objevily možné záblesky lepších časů. Zájem o tuto stranu na sociálních sítích se výrazně zvýšil – a určitě je to zásluhou aktivit jejího předsedy Miroslava Kalouska. Hrozbou pro TOP 09 nicméně zůstávají podzimní krajské volby.  V pravidelné rubrice Český (ne)volič o tom píše expert na průzkumy veřejného mínění.

Zatímco na špici pelotonu českých politických stran a hnutí probíhá bitva o nejvýhodnější pozici před blížící se sérií voleb, a především o hlasy voličů orientovaných od středu doleva, neméně tuhý boj na poli od středu doprava mezi sebou svádějí ODS, TOP 09 a částečně také KDU-ČSL. Když jsem pro únorové číslo Reportéra připravoval článek s titulkem „ODS předbíhá TOP 09“, vše nasvědčovalo tomu, že kdyby Starostové a nezávislí volební spolupráci s  větším spojencem, topkou, definitivně ukončili, byla by asi na pořadu dne cesta TOP 09 pod fatální hranici pěti procent. (Dnes je přitom jisté, že minimálně pro krajské volby topka a starostové svou spolupráci výrazně omezili.)

Podíváme-li se však na pozici TOP 09 (bez Starostů) v trojúhelníku s ODS a KDU-ČSL nyní, tedy jen o pár měsíců později, nevypadá ani zdaleka beznadějně. A největší zásluhu na tom zřejmě má Miroslav Kalousek, který – obrazně řečeno – zatroubil do útoku. Při návštěvě čínského prezidenta se v čele demonstrace na Hradčanech postavil s tibetskou vlajkou policejnímu kordonu, k tomu začal používat svůj do té doby dlouho spící účet na Twitteru. Obě akce vzbudily u novinářů úsměv: politický cynik Kalousek se podle jejich hodnocení zázračně transformoval v „pravdoláskaře“ a bojovníka za lidská práva, jeho neutuchající aktivita na Twitteru připadá některým poněkud bizarní. Jenže navzdory pochybám se zdá, že Kalouskovy aktivity mají určitý výsledek.

Nevím samozřejmě, do jaké míry jde o strategický záměr a do jaké o šťastnou náhodu, ale Kalouskovi a celé jeho straně se podařilo probudit sociální sítě. Ty se sice o TOP 09 koncem roku 2015 také zajímaly, ale vlastně jen kvůli odcházení Karla Schwarzenberga z jejího čela. Když se téma vyčerpalo, TOP 09 i její osobnosti se ze sociálních sítí tak trochu vytratily. V posledních měsících je ale všechno jinak a trochu to připomíná situaci prezidentské volby, kdy byl Facebook klíčovým zdrojem podpory Karla Schwarzenberga. Jsme však o tři roky dál, sociální sítě se od té doby ve společnosti dále rozšířily, na Facebooku jsou aktivní různá politická uskupení a politici od Úsvitu přes ANO až k Žít Brno; možná právě proto vsadil Miroslav Kalousek na Twitter. V každém případě se od ledna počet příspěvků věnovaných jemu osobně na sociálních sítích více než ztrojnásobil, v dubnu o něm Influencer.cz zaznamenal přes 41 tisíc zmínek. Srovnáme-li to s ostatními lídry stran počítaných k tradičnímu pravému středu, dalo by se cyklistickou terminologií říci, že Kalousek se dostal do trháku. Zatímco v lednu mu sociální sítě věnovaly jen o málo větší pozornost než Petru Fialovi a Pavlu Bělobrádkovi, poslední dostupná čísla mluví o pětinásobku.

Jen o málo pomalejším tempem roste na sítích objem komunikace týkající se celé TOP 09, od ledna se zvýšil na více než 77 tisíc zmínek. A co je možná ještě důležitější, příspěvky zmiňující TOP 09 zaznamenaly za jediný měsíc na 25 milionů zhlédnutí. Zájem o to, co tato strana dělá, je tedy teď na sociálních sítích opravdu velký, jen ANO a ČSSD jsou na tom z tohoto hlediska lépe.

 

Hraje se o hodně

Od pozornosti uživatelů sociálních sítí je samozřejmě dlouhá cesta k jejich přízni (jen 7 až 8 procent příspěvků věnovaných KDU-ČSL, ODS nebo TOP 09 má pozitivní vyznění, třikrát tolik je negativních a většina víceméně neutrálních) a určitě ještě delší cesta vede k reálně odevzdaným hlasům ve volbách. Je však možné, že TOP 09 se na klikatou stezku, která vede od aktivity na sociálních sítích k hlasům, skutečně dostala.

V průzkumech mnoha agentur je sice obtížné oddělit od sebe podporu TOP 09 a jejího dosavadního souputníka, Starostů a nezávislých (STAN), ale za pokus to stojí, i když jde jen o neověřené odhady. V říjnu loňského roku, tedy před volebním sněmem, patrně byla „oddělená“ TOP 09 (bez hlasů pro STAN) někde mezi ODS a KDU-ČSL, spolu se Starosty tehdy ještě před ODS asi těsně vedla.

S přesunem Karla Schwarzenberga na pozici čestného předsedy přišel pokles podpory. Zdá se však, že v poslední době TOP 09 nepatrně posiluje, přinejmenším už neklesá. Do uzávěrky tohoto čísla Reportéra ještě nebyl k dispozici dostatek dat za květen, a trend tudíž nelze potvrdit ani vyvrátit. Pokud si však začátkem jara ODS a KDU-ČSL dělaly naděje, že jim část příznivců TOP 09 jen tak spadne do klína v obavě, aby jejich hlasy nepropadly, byly to asi naděje předčasné.

Největším rizikem pro TOP 09 jsou teď krajské volby. Zatím dostupné volební modely signalizují, že tato strana nemá ani zdaleka jistou účast v příštích krajských zastupitelstvech snad s výjimkou Středočeského a Plzeňského kraje. To nehrozí ani ODS, ani KDU-ČSL – zatím to u každé z nich vypadá na úspěch v 11 krajích, KDU-ČSL a jí vedené koalice by dokonce mohly ve dvou krajích, Zlínském a Pardubickém, krajské volby vyhrát. Zaostávající topce nicméně připisují volební modely v řadě krajů šance jen těsně pod pětiprocentní hranicí – s tím by se při dobré volební kampani možná dalo leccos dělat. Na druhé straně konkurence nebude nečinně přihlížet, protože i ona ví, že nejde jen o počty krajských zastupitelů, ale – a možná především – o potvrzení příslušnosti k „první lize“, tedy ke skupině stran, které mají reálnou šanci uspět o rok později v parlamentních volbách a možná dokonce ovlivnit složení příští české vlády.

Miroslav Kalousek jistě dobře ví, o jak mnoho hraje nejen jím vytvořená strana, ale i on osobně. Únorový článek jsem končil konstatováním, že bude zajímavé sledovat Kalouskovu reakci na slábnoucí podporu jeho strany a že tato reakce určitě přijde. Dnes ji tu máme v podobě ofenzivy na sociálních sítích i v klasických médiích, kde byl zejména po návštěvě čínského prezidenta ke spatření Kalousek bojující. Bitva o pravostředového voliče začala.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama