Jednou normální Trump

Report

Ač Donald Trump čelí nejrůznějším skandálům, v Saúdské Arábii vystoupil jako „obyčejný“ prezident USA: v projevu o islámu se přidal na stranu sunnitských muslimů – proti šíitskému Íránu a fakticky i Rusku.

Jsou to lidé, kteří jsou velmi nemocní – odpověděl prezidentský kandidát Donald Trump stanici Fox News na otázku, zda kanadskému obchodníkovi muslimské víry povolit vstup do USA. Psal se 13. prosinec roku 2015 a nešlo o jediný takový výrok. Loni v březnu pro televizi CNN prohlásil: „Myslím, že nás islám nenávidí. Nesmírně nenávidí.“

Letos v květnu se sjeli do Saúdské Arábie zástupci více než 50 muslimských států, aby vyslechli řeč prezidenta Donalda Trumpa. „Není to bitva mezi vírami, náboženskými skupinami nebo civilizacemi. Teroristé nevěří v Boha, ale ve Smrt,“ řekl Trump. „Nejsme zde, abychom vyučovali: abychom říkali druhým, jak žít. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny,“ pravil.

Smířlivěji by se nevyjádřil žádný z mainstreamových amerických republikánů, souhlasila by řada demokratů. Proč se právě v Rijádu proměnil populistický Trump-islamobijec v rozšafného prezidenta lpícího na náboženské i kulturní diverzitě?

 

Vysvětlení je řada. Američané uzavřeli – a hlavně plánují uzavřít – ohromné obchody se Saúdy a islámskými zeměmi vůbec, čemuž byznysmen Trump rozumí. USA tradičně spoléhají na spojenectví se saúdskou monarchií; domnívají se, že ji potřebují pro udržení vlivu v regionu i v boji proti terorismu (jakkoli právě ze Saúdské Arábie se šíří ideologie ultrakonzervativního proudu sunnitského islámu). A že Trump zklamal část svých příznivců z tak zvané alternativní pravice? Zisky, domníval se Bílý dům, převažovaly…

Pro islámský svět – ale nejen pro něj – byla ovšem zásadní tato zpráva: americký prezident se zřetelně postavil na stranu sunnitských muslimů. Tedy proti Íránu, reprezentujícímu šíitskou menšinu islámu, proti jeho regionálním ambicím. Trump navíc naznačil, že se mu nelíbí ani ruská expanze v kraji: Putinovo Rusko je totiž přítelem Íránu a klíčovým spojencem syrského prezidenta Asada. 

„V Libanonu, Iráku i Jemenu, zde všude Írán financuje, vyzbrojuje a cvičí teroristické organizace, které v regionu šíří zmar,“ řekl také Trump. „Jen díky íránské podpoře se (syrský prezident) Asad mohl dopustit nepopsatelných zločinů,“ dodal. S tím, že USA na ně musely reagovat, a to zkraje dubna raketovým útokem na syrskou základnu Šajrát. 

Politicky pikantní je, že Trumpovu řeč slyšel i irácký prezident Fuád Masúm, sám Kurd, v jehož zemi vládne koalice reprezentující šíitskou většinu obyvatel země. Bagdádská vláda je s Teheránem více než zadobře, pilně ale spolupracuje rovněž s Američany, takže ji čekají další roky lukrativního lavírování. K Saúdům dorazili i šéfové postsovětských republik, včetně Ilhama Alijeva, diktátora převážně šíitského, byť nábožensky chladného Ázerbájdžánu. Bude zábavné sledovat, zda tito v okamžiku, seznají-li tlak z Ruska za otravný, rozehrají saúdsko-americkou kartu, což by se Vladimiru Putinovi určitě nelíbilo. 

Každopádně se situace, pokud jde o Trumpa a Blízký východě pro tuto chvíli vyjasnila. Írán považuje Trumpova administrativa za původce zla, Asad je špatný a Rusko (minimálně na Blízkém východě) do prezidentovy party nepatří. Navíc se při Trumpově cestě dozvěděl Izrael, že i když Spojené státy zůstávají neochvějným garantem jeho bezpečnosti, americká podpora jeho krokům má přece jen své limity.

Nový americký prezident zůstává neotesaným populistou s dětsky vizionářskými nápady. Má prý sen o tom, že se teroristům, „vyznavačům Smrti“, v jednom šiku postaví lid tří náboženství se společným Bohem (judaismus, křesťanství, islám). Tato představa, jakkoli naivní, je však o řád jinde než dřívější obecné útoky na islám. Při projevu v Rijádu dokonce výslovně napadl pouze vedení Íránu, přičemž jeho šíitské obyvatele označil za nositele vysoké kultury a první oběti režimu.

Ať už se Trumpova těkavá mysl v budoucnu vydá kamkoli, v Saúdské Arábii (a posléze v Zálivu, Izraeli, Palestině i Římě) vystoupil jako průměrný americký prezident – což v jeho případě není málo.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama