Polemika: Clarkson je hovado

Report

O komentář k případu Jeremy Clarksona z pořadu TopGear jsme před pár dny požádali českou novinářku žijící v Anglii. Protinázor k jejímu textu Uštvaný Švejk nám nyní nabídl Jan Kovalík.

O komentář k případu Jeremy Clarksona z pořadu TopGear jsme před pár dny požádali českou novinářku žijící v Anglii. Protinázor k jejímu textu Uštvaný Švejk nám nyní nabídl Jan Kovalík.

Suspendování Jeremy Clarksona, oblíbené kontroverzní hvězdy pořadu Top Gear z produkce BBC, vyvolává emoce nejen ve Spojeném království, ale po celém světě. Na webových stránkách Reportéru se k němu vyjádřila Anastázie Harris ve svém článku Uštvaný Švejk, který představuje Clarksona jako posledního mohykána, který v západním světě “říká, co se ostatní bojí říct”. Dělat z Clarksona oběť “politické korektnosti” ale vůbec nedává smysl.

Jeremy Clarkson udělal z nudného pořadu o autech světový fenomén, který dnes sleduje přes 350 milionů lidí ve stovkách zemí. Jde o komerčně nejúspěšnější pořad BBC, který stanici ročně generuje dvacet milionů liber zisku, a kvůli kterému již přes milion lidí neváhalo podepsat petici ve prospěch zachování jeho angažmá a pokračování pořadu Top Gear v nezměněné sestavě.

Trochu střízlivěji řečeno, řeč je o moderátorovi úspěšné komerční show, ve které se recenzují auta. Tato show je světově populární také díky tomu, že kvalitu recenzovaných produktů Clarkson vtipně glosuje způsobem, který je ofenzivní, hrubý a mnohdy i hloupý. Právě kvůli tomuto balancování na hraně ziskovosti a korektnosti se pro značné množství fanoušků po celém světě stal známým.

Při svém posledním průšvihu Clarkson pěstí natrhl ret svému irskému produkčnímu, protože ho rozzlobilo, že mu přinesl sýrový talíř místo teplé večeře. Za tohle chování si zaslouží pojmenování hovado. A pokud současně pracuje pro BBC a pro již zmíněných 350 milionů lidí reprezentuje značku BBC, není se co divit, že to stanice řeší. Naopak, kdyby tohle Clarksonovi prošlo, bude to stát BBC mnohem víc než oněch 20 milionů liber zisku ročně.

 

Bezcenné kontroverze

Proto je zajímavé se podívat na argumenty těch, kteří pravděpodobný vyhazov Clarksona připisují “diktátu politické korektnosti”, jenž prý „paralyzuje svobodu slova”. Opravdu ale rasistické vtipy nebo homofobní tweety paralyzují svobodu slova? Clarkson si může říkat, co chce, záleží jen na jeho úvaze a v jeho případě i na komerčním kalkulu, k čemu se uchýlí. Ale nic, co by paralyzovalo svobodu slova, se tentokrát nestalo. Clarkson se choval jako hovado a nyní za to nese odpovědnost. V čem konkrétně by, jak píše autorka, “monarchii prospělo právo beztrestně někoho urazit”, je záhada.

A proč by tohle beztrestné urážení na sebe měla brát zrovna BBC? I když totiž pomineme Clarksonovo bití produkčních, tak ani jeho kontroverze, kterými TopGear proslavil, za moc nestojí. Abychom si rozuměli: vtipy o ocasu George Michaela nebo o líných Irech či o Asiatech, kteří si obouvají listy, vskutku dokáží u leckterého hospodského stolu dobře pobavit. Ale existuje nějaký důvod, proč by to celé měla zastřešovat BBC? A proč dělat z Clarksona oběť a proč tolerovat fackování produkčního? Skončí tím humor? Bude tím omezena svoboda slova? To asi těžko. BBC se maximálně sníží příjmy a pan Clarkson si (pokud mu to kontrakt s BBC dovolí) založí svou vlastní show. Nikdy v historii to pro celebritu jeho formátu nebylo snadnější.

To, že se Clarkson ocitl ve složité životní situaci (zemřela mu matka, rozvedl se a pije), má na jeho chování bezpochyby vliv, ale každý máme své problémy. Asi ani Anastázie Harris by si kvůli tomu, že si pan Clarkson pod tlakem okolností dopřává víc alkoholu, nenechala natrhnout ret a nechtěla poslouchat řeči o líných Češích. Nebo je opravdu důležité mít možnost ostatní beztrestně urážet či jim dávat pěstí? Proč? Protože dotyčný zrovna baví 350 milionů lidí? To přece není poslání BBC. A je to jenom dobře. Prominutím takového chování nabubřelé celebritě by BBC zdiskreditovala sama sebe.

 

Může si za to sám

Jeremy Clarkson každopádně neobstaral žádné razítko levicovým komentátorům, kteří by svobodu médií zakleli kouzly zlé politické korektnosti, jak píše Anastázie Harris. Jeremy Clarkson se jen choval jako hovado, a nyní za to nese odpovědnost. Stejně jako všichni ostatní. Dělat z něj proto štvance je pošetilé.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama