Tam, kde se trhá Irák

12. dubna 2015

Nastoupené šíitské milice Badr. V boji proti Islámskému státu z jihu a východu představují šíítské milice jedinou relevatní sílu, pro sunnitské obyvatelstvo jsou ale symbolem teroru.

foto Stanislav Krupař.

Na Západě je Islámský stát symbolem zla. V Iráku je to jiné, jeho nepřátelé tam mnohdy vzbuzují strach ještě větší. Německý reportér a český fotograf navštívili Bagdád. Viděli tam ulici, z níž se stala frontová linie, viděli ohromné napětí mezi příslušníky dvou odnoží islámu, šíity a sunnity: právě z tohoto konfliktu se Islámský stát zrodil.

Sedím na posteli v hotelovém pokoji v Bagdádu, mobil v dlani. Ruce se mi třesou. Snažím se najít číslo redakce v Hamburku, ale pokaž­dé se přehmátnu. Je to jen pár minut, co se nám dovolali. „Dobrý den,“ ozval se poručík Spolkového kriminálního úřadu v Berlíně. Ochrana státu. „Máme tu varování před únosem. Týká se vás a vašeho fotografa.“ Únosci prý znají naše jména i hotel. Kdo nás ohrožuje, poručík neví. Kdy nás chtějí unést, také ne. Pravděpodobně kdykoli.

Narychlo balím pasy, peníze, sešity s poznámkami, fotoaparáty. Zip u batohu se zasekává. Tahám za něj znovu a znovu. Za dveřmi kroky. Naslouchám. Vzdalují se. Jdu k oknu, dole ve vjezdu skupina mladíků hledí vzhůru. Smějí se. Za chvíli už tam nejsou. Další telefonát, na německém velvyslanectví uvažují o ozbrojeném konvoji na naši záchranu.

Cesty do Iráku jsou již několik let putováním do světa rozpadu. Ale skoro nikdy mě cesta do této země takhle nerozrušila. Sedmimilionový Bagdád byl kdysi centrem Iráku, teď je z něj město v přední linii. Většina cest v jeho okolí je odstřižená nebo extrémně nebezpečná. Bojovníci z hnutí Islámský stát (IS) obléhají metropoli na západě a na severu. Tisíce lidí zavraždili, zničili antické město Hatra. Buldozery proměnily tisícileté stavby v prach.

To, co z evropského pohledu vypadá jako bitva mezi fanatickými a umírněnými muslimy, je ve skutečnosti konflikt mezi dvěma hlavními směry islámu. Za Islámský stát bojují výlučně sunnité, nejdůležitější sunnitské kmeny uzavřely s fanatiky účelový svazek. Irácká armáda, v níž společně sloužili příslušníci obou náboženských skupin, se z velké části rozpadla, většina sunnitů jednotky opustila. Obranu hlavního města převzalo vojsko narychlo postavené ze šíitských milicí. Zastavilo postup IS a chystá se na protiúder.

Na Blízkém východě hrozí skutečná katastrofa. Definitivní rozpad Iráku. Otevřená válka mezi sunnity a šíity. Jakékoli vítězství v této válce bude znamenat porážku.

Stopy po granátech

Podpořte Reportér sdílením článku