Od obchodů s LTO ke kampani hnutí ANO

Lidé

Nová politika si žádá nové síly. Jednou z nich se stal volební manažer hnutí ANO Petr Morcinek. Má za sebou barvitou minulost. Před lety jeho firmy obchodovaly s lehkými topnými oleji (LTO), kde utíkaly státu miliardy na daních. Pak se věnoval podivnému zprostředkování úvěrů, obchodům s realitami a nakonec i vedení kampaně hnutí, které má ambice vyhrát volby s heslem Ano, bude líp.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Když předsednictvo hnutí ANO jmenovalo letos v březnu ostravského podnikatele Petra Morcinka volebním manažerem celostátní kampaně, padala slova chvály. „Je zkušený český manažer a selfmademan,“ objevilo se v prohlášení, které lze najít na webu hnutí. 

Na první pohled by se zdálo, že jde o podnikatele, jenž zažívá náhlý a rychlý vzestup. Nedávno se stal jediným majitelem velké realitní sítě M&M reality holding – k tomu letos přibyla již zmíněná funkce volebního manažera hnutí, jemuž se předvídalo vítězství v parlamentních volbách. 

„Já miluju podnikání a chci u něj zůstat. Ale když jsem dostal od hnutí tuto nabídku, beru ji jako další výzvu. Ale navíc mi není vůbec jedno, jaká budoucnost nás v naší české zemi čeká, proto chci také přispět aspoň malou měrou,“ cituje Petra Morcinka tisková zpráva ANO a připomíná, že je vlastníkem realitní skupiny s obratem 1,5 miliardy.

Historie Petra Morcinka je ovšem podstatně delší a nezačala v žádném případě letos nebo loni. A především – není to historie nikterak zářivá, naopak jsou v ní dost temná místa.

 

Špindl a Írán

První setkání magazínu Reportér s Petrem Morcinkem bylo zcela náhodné a odehrálo se za méně vzletných okolností, než jaké popisuje prohlášení ANO: týká se čerstvého případu, který ovšem nakonec vede do problematické minulosti. Podnikatel a volební manažer ANO Morcinek totiž dorazil na srpnové zasedání zastupitelstva Špindlerova Mlýna, aby se v zastoupení majitelky s cizokrajným jménem Michele J. Baruth pokusil zlegalizovat černou stavbu. Stavbu, kterou Petr Morcinek sám využívá pro podnikání a příležitostně pro vlastní rekreaci. 

„Minule už o tom v zastupitelstvu řeč byla, ale pochopil jsem, že z té naší žádosti nemohlo dojít k pochopení, co se tam vlastně stalo,“ začal vyprávět zastupitelům o tom, jak se původní horský penzionek mohl změnit na snad dvojnásob rozlehlou rezidenci Buffalo poskytující hotelové služby. Přesnější rozměr plánovaného objektu není možný, protože rekonstrukce luxusní rezidence s nově přistavěnou hernou, konferenční místností či venkovní vířivkou vznikla bez jediného stavebního povolení. A to na horské louce v Labské, jedné z nejzachovalejších a nejvíce chráněných částí horského střediska. Navíc částečně na pozemku Správy Krkonošského národního parku. 

„Nějaká paní Baruth, která pracuje v diplomatických službách České republiky, momentálně je v Íránu třetím rokem jako ambasadorka, na těch pozicích se střídá po celém světě, zakoupila tento rodinný penzion a nakonec se rozhodla, že ho také zrekonstruuje,“ pokračoval podnikatel a šéf kampaně ANO při veřejném slyšení (patrně nevnímal, že v místnosti je i početné publikum). Pokorným, omluvným hlasem vysvětloval, že si paní ambasadorka najala „nějakou inženýrskou společnost z Brna“. 

„Paní Baruth nevěděla o tom, že to je celé černá stavba. Dozvěděla se o tom až v Íránu na základě toho, že přišel stavební úřad na kontrolu a říkal, že nemá žádné povolení. Vzhledem k tomu, že žije daleko, požádala mě, abychom to řešili,“ vyprávěl. 

Šestačtyřicetiletý podnikatel z Ostravy – mírně prošedivělý a zarostlejší než na oficiálních fotkách – svůj příběh často prokládal „zajímavostmi“.

„Pro zajímavost, já jsem majitelem společnosti M&M reality,“ řekl Petr Morcinek bez toho, že by se představil jménem, a v delším projevu vysvětloval, že rezidenci má jeho společnost poslední čtyři roky v nájmu. 

„Pro zajímavost, my jsme takových zablokovaných objektů po republice vyřešili více. Vždy jsme se dohodli s místní správou nebo samosprávou, protože máme lokální znalosti. Navrhujeme nějaké jednání s vámi, aby došlo k tomu, k čemu dojít má,“ dodal na jednání.

 

Vždyť pomáhám dětem

Zastupitele Špindlerova Mlýna nepřesvědčil ani jeho příběh s orientálním prvkem, ani to, že „za paní Baruth“ zaplatil pokutu 350 tisíc od místního stavebního úřadu. Když jsme u těch zajímavostí, vyměřená pokuta odpovídá řádově prodejní ceně 3,5 metru čtverečního novostavby v tomto vyhledávaném horském středisku. 

Nepomohly ani fotografie, které nechal Morcinek kolovat. „Škoda že nemáte fotky i z druhého kopce. To už ten barák tak hezky nevypadá. Ke krásné roubence připlácnout takové přístavby, to je prasárna,“ reagoval zastupitel Tomáš Vrabec. 

Po zmínce Petra Morcinka, že podniká v realitách a jako nájemník nevěděl o přestavbě vznikající bez povolení, se naopak někteří zastupitelé ozvali, že to je od něj „levá“. Morcinek argumentoval: „Jsme sponzorem asi šedesáti dětských domovů, dalších čtyřiceti místních samospráv. Kdybyste měli zájem, jsme schopni také nějakým způsobem dopomoct. Děláme to normálně všude.“

Pro změnu, která by stavbu pomohla zlegalizovat, nehlasoval z deseti přítomných zastupitelů nikdo. Vedoucí stavebního odboru na místě potvrdila, že tím černá stavba míří k nařízení jejího odstranění. Avšak o tom, že se stavba nakonec odstraní, starosta Vladimír Staruch pochybuje. Při nastavení současných zákonů a rozhodování soudů je podle něj odstranění téměř nemožné prosadit. Přesto on i další zastupitelé považují za klíčové neustupovat. „Já říkám zastupitelům, když zlegalizujete tuto stavbu, uděláte takový precedens, že tím řeknete dalším: Dělejte to úplně stejně,“ říká Vladimír Staruch. Město Špindlerův Mlýn se totiž snaží, aby se aspoň ve vybraných částech udržela původní rozptýlená horská zástavba a nedošlo k vybetonování posledních volných luk. 

 

Minulost se odkrývá

Problémy místních s developery ve Špindlerově Mlýně popsal magazín Reportér v předchozím, zářijovém čísle. Ovšem příběh „nějaké paní Baruth“ v diplomatických službách České republiky a „ambasadorky v Íránu“, jak ji vylíčil Petr Morcinek zastupitelům, představuje úplně jinou úroveň. 

Rezidence vystavěná načerno je jen posledním příkladem podnikání Petra Morcinka, které začalo už zkraje devadesátých let ve firmách spojovaných s lehkými topnými oleji (LTO), pokračovalo „šmejdy“, firmami slibujícími úvěry a prodávajícími životní pojistky lidem v nouzi, a konče teprve nedávným coming-outem jako majitele velké realitky M&M reality holding a vstupem do vrcholné politiky coby celostátní volební manažer ANO.

Petr Morcinek na žádost o vyjádření reagoval, že nyní nemá čas a soustředí se na představení novinek na realitním summitu své společnosti (konal se 2. října v Praze). Z otázek zaslaných e-mailem odpověděl jen na jednu – jak má vyřešenou otázku ubytovávání hostů v rezidenci Buffalo a jak ho může vůbec zájemcům nabízet, když jde fakticky o nedokončenou stavbu bez povolení, a tedy i kolaudace. „Zkolaudované Buffalo (předchozí penzion – pozn. red.) už tam stálo, počet pokojů zůstal stejný a poplatky a daně platíme. A zbytek nechám na Vás, co napíšete... Stejně to nebude nic fajn... :-(,“ napsal. 

Při osobním setkání na zmíněném summitu uvedl, že na záznam mluvit k těmto otázkám nechce.

 

Bulíky na nos

Hned na začátku je třeba uvést, že žádná taková paní Baruth, jak ji popsal špindlerovským zastupitelům, neexistuje. „Na naší ambasádě paní tohoto jména nepracuje,“ uvedl Svatopluk Čumba, skutečný velvyslanec České republiky v Íránu. To, že paní Baruth nemá nic společného s českým zastupitelským úřadem, potvrdilo i ministerstvo zahraničních věcí.

S Michele J. Baruth nikdy nejednal ani Oldřich Vyleťal, který původní penzion Buffalo vybudoval ve stylu klasické horské chaty a na přelomu let 2009 a 2010 prodal. „Já jsem to prodával panu Morcinkovi. Kupovala to pobočka realitky, která měla zázemí v Británii a pan Morcinek byl hlavní šéf té společnosti. Ozvali se na inzerát,“ uvedl Oldřich Vyleťal s tím, že sám žádnou stavbu nezahajoval a s děním v pozdějších letech nemá nic společného. „Já jsem měl vše v naprostém pořádku. Prodal jsem to a ve Špindlu skončil,“ vysvětluje.

Majitelem nemovitosti se stala česká společnost British Finance group s.r.o. a tou realitkou se zázemím v Británii byla HBC Reality. Obě oficiálně vlastnila zmíněná Michele J. Baruth. V Česku tato realitka fungovala jen krátce jako pobočka britské společnosti House Building Capital (HBC), která o sobě tvrdila, že je jednou „z největších realitních společností v Evropě“ se zaměstnanci „vedenými v duchu morálních hodnot typických pro anglického gentlemana“.

V českém rejstříku o sobě firma nezveřejňovala téměř nic, britská matka byla pouhou spící skořápkou s nesplaceným kapitálem tisíc liber. Hlavní akcionářkou byla podle britského rejstříku Michele J. Baruth, uváděla kanadský pas i národnost, bydliště nejprve v Německu a poté v Kanadě. V kolonce předchozí jména: Morcinková. 

Michele J. Baruth je sestrou Petra Morcinka.

 

Tiskový mluvčí

Spolužáci s Michaelou Morcinkovou, o pět let starší sestrou Petra Morcinka, ztratili kontakt dávno. Na třídní sraz základní školy přišla údajně jen jednou s tím, že žije dlouhodobě v zahraničí. Ani magazínu Reportér se s ní přes veškerou snahu nepodařilo mluvit. 

V zahraničí několikrát změnila jméno a příjmení. V Kanadě se z ní například na přelomu tisíciletí stala Michele Jaroslav Morcinek. Stačí k tomu žádost, poplatek a roční pobyt. V českých rejstřících se začala objevovat jako Michele J. Baruth zhruba před deseti lety, a to jako spolumajitelka ve firmách, které dříve vlastnil nebo za které vystupoval Petr Morcinek. On oficiálně žádnou nevlastnil ani nebyl v jejich statutárních orgánech. Za některé z nich vystupoval například jako tiskový mluvčí. 

Důvodů bylo zřejmě více. Na jeho podíly v některých jeho starších firmách byla nařízena exekuce, v devadesátých letech byl i spolumajitelem a jednatelem ve společnostech figurujících v řetězcích obchodníků s lehkými topnými oleji (LTO) a naftou. Fakticky šlo o stejnou látku, ale z olejů se tehdy platily mnohem nižší daně, což otevřelo cestu k velkým daňovým únikům: dovozci deklarovali substanci coby topný olej v režimu nízkých daní, bílý kůň ji přejmenoval a další článek prodával na trhu jako naftu. 

Končící poslankyně za ANO Jana Lorencová, která se tématu v devadesátých letech intenzivně věnovala, jmenuje ve své knize Krvavé oleje a reportážích dvě společnosti spojené s Petrem Morcinkem a těmito obchody na letišti v Ostravě-Mošnově: Brod a Bohemia Brod. „Celkem v tom jely stovky firem a tisíce lidí. Do firem, které obchodovaly s LTO nebo s naftou vzniklou přejmenováním z olejů, šly obrovské peníze. Celníci, policie v té době odhadovali, že šlo o sto miliard korun. Já tvrdím, že to bylo třikrát více,“ řekla Jana Lorencová magazínu Reportér.

Roli ve zmizení Petra Morcinka z rejstříků a jeho „nahrazení“ sestrou zřejmě hrálo i to, že se pustil do dalšího problémového byznysu. Začal organizovat sítě prodejců a finančních zprostředkovatelů pod hlavičkami různých společností na severní Moravě a ve Slezsku. Ty často rychle vylétly a stejně rychle padly. Do konkurzu, likvidace, nebo přešly na nové vlastníky a přestaly fungovat. Šlo o vzájemně propojené společnosti, z nichž asi nejznámější byly několikrát přejmenované a přestěhované společnosti ČFP a ČFU. Svého času sídlily v ostravské Nádražní ulici 15, v domě, který je napsaný na matku Petra Morcinka. 

Specializovaly se na slibování půjček, prodej životních pojistek a podobných služeb. Cílily na sociálně slabé a lidi v těžkých životních situacích. Princip fungování byl bez ohledu na aktuální název společnosti podobný. 

Na začátku byl příslib rychlého úvěru – obvykle do deseti dnů. Vždy bylo třeba zaplatit několikatisícový poplatek a pro získání úvěrů se „zajistit“. To obvykle znamenalo podepsat kapitálové životní pojištění a začít platit stovky měsíčně. Smlouvy se „aktivovaly“ na telefonních linkách s minutovou sazbou třicet až devadesát korun za minutu. To byly další tisíce korun pro zájemce, jenž úvěr následně nedostal nebo získal jen jeho malou část. Kdo chtěl životní pojistku zrušit, narazil na smluvní pokutu. Ta byla obvykle deset tisíc. Pokud nezaplatil nebo se proti tomu aktivně nebránil, čekal ho ještě účet za rozhodčí řízení, vymáhání a exekuci v několikanásobné výši. 

Těmito společnostmi a jejich metodami, pro které se dnes vžilo označení „šmejdi“, se několikrát zabývala média včetně specializovaných spotřebitelských pořadů jako Černé ovce České televize. V roce 2008 Petr Morcinek dokonce vystoupil v úvodní reportáži o „podivných úvěrech“ v Televizních novinách na Nově jako mluvčí společností ČFP a ČFÚ s tím, že zájemci smlouvy podepsali, a tedy museli podmínky znát. V té době se už začala vršit trestní oznámení na celou skupinu těchto propojených společností, protože lidé sice poplatky a pojistky platili, ale úvěry nepřicházely. Policie podle dostupných informací tato oznámení v následujících letech odkládala s tím, že k podvodu nedošlo, protože se firmy aspoň pokusily úvěr zprostředkovat. Dnes jsou tyto společnosti, které podle dřívějších vyjádření Petra Morcinka vykazovaly miliardové obraty, mrtvé.

 

Realitní jízda

Krátce po zmíněné nemovitostní transakci ve Špindlerově Mlýně v roce 2010 skončila i realitka patřící oficiálně Michele J. Baruth. Tedy již zmíněná jedna „z největších realitních společností v Evropě“ britská House Building Capital (HBC). 

Došlo k „fúzi“ M&M reality holding s touto britskou společností, která měla podle tiskové zprávy v České republice „232 realitních makléřů“. „Kromě realitní činnosti se zabývá zejména činností finanční, kdy díky silným vlastním zdrojům a zahraničním investorům disponuje významným kapitálem, který umísťuje na tuzemský trh. Za rok 2009 takto umístili 1,25 miliardy korun,“ uvádí se ve zprávě. 

Z veřejně dostupných dokumentů ovšem vyplývá něco jiného: Petr Morcinek prostě získal třicetiprocentní podíl v M&M reality a britská schránka  HBC zanikla.

Milan Zavadil, jeden ze dvou zakladatelů M&M reality, spojení s HBC Reality a roli Michele J. Baruth komentovat nechtěl. „Jsou to soukromé obchodní věci, do kterých nikomu nic není. Není potřeba to dál sdělovat. Pokud by Michele chtěla, aby to bylo jinak, tak to udělám,“ uvedl. Podle něj šlo při spojení o získání dalších realitních makléřů.

Definitivně ze tmy vystoupil Petr Morcinek teprve před dvěma lety, kdy oznámil, že původní dva zakladatele realitního holdingu vykoupí. 

Loni se tak stal podle rejstříku stoprocentním majitelem holdingu M&M reality.

Vzhůru do politiky

Vzhůru vylétl i v politice, kde se začal angažovat ve službách hnutí ANO. Jako host vystoupil na celostátním sněmu hnutí letos v únoru. „Vystoupil s tím, že bude volebním manažerem a chce využít zkušeností z marketingu, cítí se v tom jako ryba ve vodě a chce pomoci hnutí, ale v žádném případě nechce vstupovat do politiky,“ říká jeden z lídrů ANO v Moravskoslezském kraji. „Na lokální úrovni, pokud vím, jsem ho do té doby neviděl,“ dodává. O měsíc později byl jmenován celostátním volebním manažerem, tedy hlavním organizátorem kampaně.

Podle několika lidí z hnutí jej oslovil přímo Andrej Babiš. O Petru Morcinkovi se pochvalně mluví v jeho předvolební knize, šéf ANO navíc letos na Tři krále dorazil do Špindlerova Mlýna na školení managementu Morcinkovy firmy M&M reality. V sestřihaném videu z akce na webu realitky sedí Babiš na gauči se známým příznivcem ANO, zpěvákem Richardem Krajčem v simulované talkshow uváděné někdejším moderátorem Alešem Juchelkou. „Jsem nadšený z té prezentace. Myslel jsem, že jsem v Americe, to jsem ještě neviděl. To jsem netušil, že česká firma je úplně jako americká,“ říká Andrej Babiš na adresu hostitele – tedy M&M reality, respektive prezentace, v níž Morcinek vystupoval. Babiš dostal v nadsázce jako poděkování za účast tisícikorunový slevový poukaz na služby realitky při případném prodeji Čapího hnízda.

Aleš Juchelka je bývalý „televizák“ z Ostravy, léta uváděl s Krajčem hudební pořad Medúza. Jeho PR a mediální agentura pomáhala lokálně s kampaní ANO již před čtyřmi lety, letos je Aleš Juchelka navíc ve funkci místního volebního manažera a především číslem tři na kandidátce hnutí v Moravskoslezském kraji. Mezi klienty jeho agentury patří několik let i holding M&M reality, pro který organizuje firemní akce a dříve vystupoval i jako mluvčí realitky. 

„Chápu, že se souvislost nabízí, ale žádná není,“ říká Aleš Juchelka. „Já jsem na kraji, pan Morcinek má na starosti celostátní kampaň. Vídáme se jen na poradách,“ dodává. Pro něj jde fakticky o návrat do politiky, v posledních dvou místních volbách byl Juchelka lídrem TOP 09 na primátora Ostravy. „Na začátku roku 2016 jsem zrušil členství v topce a za mnou několik dalších členů. A tím to pro mě haslo. Myslel jsem, že se politikou už zabývat nebudu,“ říká s tím, že ho k návratu přesvědčil lídr ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Andrej Babiš se na dotaz magazínu Reportér ohledně minulosti volebního manažera ANO Petra Morcinka do uzávěrky říjnového vydání nevyjádřil.

 

Koncert na konec

Petr Morcinek vystoupil začátkem října na realitním summitu své společnosti v Praze. Program měly podle plánu zakončit prezentace Martina Dejdara, Terezy Pergnerové a především privátní koncert Richarda Krajča. Ten je totiž nejen podporovatelem Andreje Babiše, ale od loňska také populární tváří a ambasadorem realitní společnosti Petra Morcinka.

Morcinek na svém summitu prezentoval nový systém prodeje, který v tabletu makléře propojí celou nabídku společnosti. Reality, hypotéky, pojistky i přestavby. Vše prý bude rychlejší, online a prodejci budou pod větší kontrolou. 

Realitní trh to podle něj potřebuje, protože se na něm stále pohybuje dost nesolidních zprostředkovatelů. Morcinek v průběhu své prezentace sklidil několikrát potlesk a projev zakončil větou: „Věřte, pokud se budou jednou prodávat pozemky na Marsu, my budeme první.“ 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama