Čtyřiadevadesátiletá veteránka. Vyznamenání nebude
25. října 2018
Za druhé světové války zachránila život stovkám raněných Čechoslováků. Čtyřiadevadesátiletá Jarmila Halbrštátová-Kaplanová měla v pátek 26. října převzít vyznamenání u příležitosti státního jubilea. Nakonec z toho ostudným způsobem sešlo: Senát – nejspíše kvůli komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi – ceremoniál bez vysvětlení zrušil.
Čtyřiadevadesátiletá veteránka z východní fronty Jarmila Halbrštátová-Kaplanová se chystala přijet z Moravské Třebové do hlavního města. Přežila sovětské věznění, prošla coby zdravotnice boji u Sokolova.
Letos v srpnu získala medaili od obecně prospěšné společnosti Sokolovo (u příležitosti 75. výročí bojů o Sokolovo), pocty na celorepublikové úrovni se jí však zatím nedostalo. Medaili měla převzít ve Valdštejnském paláci z rukou předsedy Senátu Parlamentu ČR a zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Informaci o navržení Halbštátové-Kaplanové potvrdila rodina i ČSBS, který ceremoniál ke 100. výročí vzniku republiky spolupořádal.
Tři dny před jeho konáním byl však slavnostní akt bez náhrady zrušen. Stalo se tak po vyznamenání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka pamětní medailí ČSBS „Za vlast a za svobodu“, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Bylo to vcelku pochopitelné: jako příslušník Pohotovostního pluku Sboru národní bezpečnosti se Ondráček v lednu 1989 během takzvaného „Palachova týdne“ podílel na potlačování spontánních demonstrací proti totalitnímu režimu.
Český svaz bojovníků za svobodu sdružuje válečné veterány, jejich rodinné příslušníky a příznivce. V jeho vedení stojí několik bývalých členů komunistické strany či příslušníků totalitní kontrarozvědky. Předseda svazu Jaroslav Vodička, člen normalizační KSČ a příslušník pomocné stráže Veřejné bezpečnosti, je dnes zastupitelem Ústeckého kraje za uskupení, které tvoří SPO (Strana práv občanů, která má blízko k Miloši Zemanovi) a SPD (Strana přímé demokracie Tomia Okamury).
„Rozruch kolem ocenění poslance Zdeňka Ondráčka medailí ČSBS je nebývalý mediální lynč,“ zní oficiální stanovisko ČSBS ke zrušení medailového ceremoniálu. „Kvůli této štvanici předseda Senátu Parlamentu ČR (Milan Štěch, pozn. red.) zrušil bez udání důvodu a bez náhrady akci ke 100. výročí vzniku ČSR, při které měly být oceněny významné osobnosti společenského a kulturního života.“ Tisková tajemnice předsedy Senátu pouze sdělila, že se tak stalo kvůli „aktuální situaci“.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zabývá se historií, napsal několik knih na téma Čechoslováků ve druhé světové válce, nyní zkoumá příběhy válečných veteránů.