Tiny house může vyřešit bolest českého trhu s bydlením
28. května 2025
foto: použito se svolením Romany Voříškové
Umíte si představit, že byste žili v domě o velikosti garsonky, a přesto vám nic nechybělo? Romana Voříšková stojí za platformou Kodu, která dokazuje, že bydlení v takzvaných tiny houses není jen módní výstřelek z Pinterestu, ale flexibilní řešení pro různé životní situace. Věří dokonce, že malé domy by mohly rozhýbat stagnující trh s bydlením, které je pro mnoho lidí čím dál méně dostupné. Pro koho jsou maličké domy vhodné? A proč je čas změnit přístup stavebních úřadů?
Bohužel jsem se o ně začala víc zajímat až poté, co jsem jsem se vrhla do stavby zděné chalupy. A celý ten proces trvá už pět let. Tiny house bych už měla dávno postavený.
Navedla mě na ně Jitka Plevová, spoluzakladatelka naší platformy. Ukázala mi youtube kanál Living Big in a Tiny House – projekt Novozélanďana, který cestuje po světě, dokumentuje funkční tiny domy a sdílí příběhy jejich obyvatel. Ukazuje jejich reálné zkušenosti. Přišlo nám to jako zajímavý fenomén. Původně jsme chtěly stavět vlastní domky, ale došlo nám, že větší smysl dává vytvořit platformu, která propojí zájemce s výrobci a s volnými prověřenými pozemky. Máme samy zkušenost s tím, jak náročné je stavět, proto jsme chtěly pomoci ostatním, aby si sen o vlastním malém bydlení mohli splnit jednodušeji.
Pokud má domek sloužit k bydlení, rekreaci nebo k podnikání, povolovacímu řízení se dnes nevyhnete. Sami výrobci tiny houses nám potvrdili, že tato složitost odradí většinu zájemců. Mají ze sociálních sítí dojem, že do čtyřiceti čtverečních metrů plochy domu nepotřebují žádné povolení. Chtějí tiny house obratem. To se snažíme změnit – aby si člověk prostě mohl říct, že si pořídí tiny dům, a všechno ostatní zařídíme my. Od nabídky prověřených domků přes papírování, financování až po pozemek. Cílem je, aby pořízení tiny house bylo stejně snadné jako pronájem bytu.
Když máte svůj pozemek, tak teoreticky za čtyři měsíce. Zpravidla dva měsíce zabere legalizace využití pozemku ke stavbě, ale to v případě, že na daném stavebním úřadě jde vše hladce. Dalším faktorem je kapacita výrobců. U nejoblíbenějších se výroba může protáhnout.
Život se zrychlil a stal méně předvídatelným. Dřív bylo běžné, že si lidé postavili dům a žili v něm padesát let. Dnes se častěji stěhujeme, měníme partnery, práci i životní styl. Navíc bydlení v posledních letech citelně zdražilo, vlastní i nájemní. Tiny house je flexibilní forma bydlení – ne na celý život, ale pro určitou životní etapu. Třeba po rozchodu, když začínáte znovu. Nebo když vám děti vyletí z hnízda. Nebo naopak máte malé děti, chcete žít blíž k přírodě a později se vrátit do města. Takových situací je spousta.
Líbí se mi tři hlavní skupiny. První jsou mladí lidé po škole, pro které je to startovací bydlení, často i s komunitním přesahem. Parta kamarádů si pronajme pozemek a postaví na něm své tiny domy. Druhou skupinou jsou single rodiče. Máme kolem sebe maminky malých dětí, které pracují na dálku a mohly by bydlet za Prahou, kde děti vypustí na zahradu. Když bydlí vedle kamarádky, mohou si navzájem vypomáhat. A náklady mají nižší než při pronájmu bytu v Praze. Třetí skupinou jsou senioři. Už teď chybí kapacity v domovech pro seniory a situace se bude zhoršovat. Obce přitom mohou na svých pozemcích stavět tiny domy a vytvářet seniorské komunitní bydlení, například s dílnou, zahradou se společnými záhony, saunou, místností na cvičení, čítárnou…
Jsou domy pro seniory jiné než klasické tiny houses?
S jedním výrobcem právě certifikujeme bezbariérový model, který splňuje i podmínky poskytovatelů sociálních služeb. Má madla, noční osvětlení, prostor pro rehabilitační pomůcky, otočíte se v něm s vozíčkem. A díky technologiím do něj můžete zabudovat i AI asistent, který si se seniorem povídá, aby se necítil osamělý. Takové domy mohou sloužit obcím pro výstavbu celých vesniček. Zájemce přijde, řekne, že chce dvacet jednotek, společně doladíme detaily a za tři čtyři měsíce může být hotovo.
Kdo si dnes může dovolit hypotéku na deset a víc milionů korun? Tiny domy stojí kolem milionu a půl a to už je jiná hra, na takovou hypotéku dosáhnete i s příjmem kolem 23 tisíc. Tiny domy představují bydlení, které nemusíte složitě roky řešit, nezruinuje vás finančně. Pokud jste single rodič s dětmi v Praze, můžete být v situaci, kdy sice vyděláváte slušně, ale nájemní bydlení je mimo vaše možnosti. Tiny house je levnější, ekologický, úsporný a hlavně realizovatelný. A když sečtete všechny náklady, můžete se dostat na měsíční výdaj za bydlení kolem 11 až 12 tisíc korun, i když do něj započítáte pronájem pozemku, pokud ten vhodný nemáte.
Podpořte Reportér sdílením článku
Specializuje se na rozhovory a lifestylová témata, která se snaží rozbít zažité stereotypy.