Zahálka bývá těžší než práce, říkají kurátorky výstavy o volném čase. Proč je dobré hrabat se v hlíně?
23. května 2025
23. května 2025
foto: použito se svolením Veroniky Čechové a Karly Hlaváčkové
Do barokních prostor pražského Trojského zámku umístily třeba pingpongový stůl nebo televizi, v níž běží záběry z detektivního seriálu Columbo. Skrze díla současných umělců si hrají se strachem ze zahnívání. „Chtěly jsme pochopit, proč máme pocit, že i volný čas si musíme odpracovat,“ říkají Veronika Čechová a Karla Hlaváčková, kurátorky výstavy Palác (volného) času. Proč se délka pracovní doby od průmyslové revoluce téměř nezměnila? A proč máme občas potřebu zabořit ruce do hlíny?
KH: Pokud bych měla úplně volný víkend, bez závazků vůči někomu jinému, jeden den bych strávila na kole a druhý ideálně na procházce v přírodě nebo třeba na chatě. Ale vlastně ve všech scénářích bych byla někde venku, vykročila bych ze zajeté rutiny.
VČ: Taky si představuju, že vyrazím někam do přírody. Tam si roztáhnu deku, dám si něco dobrého, pak si jen tak čtu v polostínu stromů a okolo šumí tráva. Ale ideální by takový den byl hlavně v tom, že bych necítila pocit viny za to, že nedělám něco jiného. Že by nikde vzadu v mé hlavě nehlodal malý hlásek, který říká – doma máš horu prádla, co s ní uděláš?
VČ: Určitě. Teď mám malé dítě, takže ani moc volného času nemám. Ale až ho zase někdy mít budu, myslím, že bude výzva vypnout vnitřní tlak.
KH: Pro mě je boj s pocitem viny něco nového. Začala jsem pracovat jako kurátorka a najednou si musím čas víc organizovat sama. Což právě přináší i otázky, jestli volný čas nezahazuji. Jestli ho využívám „správně“.
KH: Byly. Když máte volný čas, máte svobodnou volbu, jak ho využít. A právě svoboda může být paradoxně děsivá. Člověk začíná mít strach, že mu něco uteče, počet možností ho paralyzuje. I to jsem na výstavě chtěla reflektovat.
VČ: Já zase chtěla pochopit, proč máme pocit, že i ve volném čase si musíme něco odpracovat. Proč veškerý čas trávíme ambiciózně a proč musíme být neustále efektivní.
KH: Volný čas se dnes stává komoditou, něčím, co se dá snadno spotřebovávat. Například influenceři nám neustále radí, jak ho trávit, abychom byli „cool“. Kavárny, kina a wellness profitují právě z našeho volného času. Jenže čím víc spotřebováváme, tím víc taky musíme vyrábět. Spotřeba je samozřejmě důležitá, aby ekonomika dobře fungovala, ale často nám chybí rovnováha.
KH: Není – to místo bylo dalším důvodem, proč jsme se rozhodly právě pro téma volného času. Začaly jsme přemýšlet nad smyslem samotného zámku. Proč si ho jeho původní majitel hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka nechal postavit? Aby tu trávil volný čas! A zároveň – co tu lidi dělají dnes? Přicházejí sem přece ve svém volném čase.
VČ: S nadsázkou se dá říct, že pro Šternberka to bylo podobné, jako když si dneska někdo pořídí chatu. Bylo to místo, kam mohl jezdit na léto, odpočívat a trávit čas mimo běžné starosti a pracovní povinnosti.
Podpořte Reportér sdílením článku
Narodila se v Ústí nad Labem, kam se pořád ráda vrací. Krom toho, že píše pro magazín Reportér, čte zprávy na Radiu Wave a připravuje kulturní tipy pro Český rozhlas Vltava.