Hoď mi ještě jedno vejce do čaje, Sumatro, než se zas ponořím do tvé džungle

16. května 2025

Post Image

Hoď mi ještě jedno vejce do čaje, Sumatro, než se zas ponořím do tvé džungle

Play icon
29 minut

foto: Tomáš Poláček, pomocí telefonu Samsung Galaxy S25 Ultra

Čtvrtým dnem jsem na Sumatře. Přejel jsem rovník a dostal se na jižní polokouli, ani nevím, kde to bylo. Kdybych já žil v domečku přímo na rovníku, tak z něho udělám atrakci a prodávám tam všechno napůl a za dvojnásobek, jakože severní ponožku, jižní ponožku, ale tady se vlastně moc nenosí ponožky, tak nic.

Z Plzně na plzeň

Vybral jsem si delší a náročnější cestu prostředkem tohoto indonéského ostrova, což byla vědomá reakce na předchozí Malajsii. Ta mě totiž překvapila – vůbec jsem nečekal, že před Japonskem navštívím zemi s tak vysokou životní úrovní. Když jsem se procházel pod desítkami mrakodrapů v Kuala Lumpuru, tak jsem na jednu stranu nadšeně zíral, ale zároveň jsem Malajsii trochu záviděl tu její očividnou dravost, dynamiku a touhu růst, kterou my už jsme v Evropě podle všeho ztratili. A pak jsem cítil ještě jednu emoci – velkou lítost, že můj výlet končí. V zemi, která je plus minus na české úrovni, si člověk připadá mnohem všedněji než než na místech typu Indie, kde ho každou chvíli něco šokuje. Naprostá civilizace: to znám…

Není se tu čeho bát. Přespal jsem na trávě v parku, ale to bych udělal ve všech zemích, které jsem navštívil. Pokud by tam tedy byl park, což je například právě v indických anebo v pákistánských městech spíše vzácnost. Tam bych si šel lehnout třeba do chrámu. Což můžu v multikulturní Malajsii taky, protože jsou všude: hlavně samozřejmě mešity, ale vedle nich spousta templů hinduistických, buddhistických, občas se i kostel najde.

Ráno jsem stopoval na dálnici ještě ve městě a zastavil mladý kluk, Ahmed. Ne, že bych rozeznával národnosti podle vzhledu, ale podle jména mi bylo jasné, že bude odjinud, a taky že jo. Z Kataru. Studuje tu vysokou a to je dobrý nápad. Všichni jen trochu vzdělanější lidé v Malajsii hovoří plynně anglicky, a pro mladého Katařana tu je příjemně levně: „K pohodlnému životu se vším všudy – včetně bydlení a auta – mi v Kuala Lumpuru stačí tisíc dolarů měsíčně. Doma bych potřeboval čtyřnásobek…“

Ahmed se chtěl jen tak projet, možná na benzinku, nebo někam na kafe, vůbec nevěděl, a tak mě hodil 130 kilometrů do přístavu Malakka: „Aspoň se taky někam podívám,“ odmítl mé díky, „vždyť já jsem pořád zavřenej doma a učím se.“ Upřímně řečeno, ani jsem moc neděkoval. Zvykl jsem si. Vlastně od východního Polska si kvůli mně pořád někdo zajíždí. Lidé jsou z pětadevadesáti procent neskutečně hodní. Nešťastníci si všímají pěti zbylých procent, ale ty já úspěšně ignoruju; a možná proto si oni přestali všímat mě.

Přečtěte si také

Mister, mister, mister!

Nevím, díky čemu mám takové štěstí, když se mi hned v prvním stopnutém autě před dvěma měsíci utrhl přívěšek se svatým Kryštofem a zůstal někde ve Žďáru. Možná teď pomáhá zelenobílý náramek uháčkovaný mou dcerou, Apolenkou. Nechal jsem si ho i v době, kdy přinášel problémy, pákistánské barvy se moc nelíbily některým Indům.

Podpořte Reportér sdílením článku