Musel vědět, že po něm jdou, přesto se vrátil. Cenu na Světě knihy dostane vězněný alžírský spisovatel
14. května 2025
14. května 2025
foto: použito se svolením Míly Janišové
Někdy se o něm říká, že je skoro poloviční Čech: v 60. letech studoval v Praze a jeho první žena byla Češka. Alžírský spisovatel Boualem Sansal je laureátem letošní Ceny Jiřího Theinera, kterou uděluje festival Svět knihy za boj o svobodu slova. Sansal si však ocenění nepřevezme – od podzimu sedí ve vězení, alžírský režim ho odsoudil na pět let. O Sansalovi, jeho rodné zemi a její složité historii hovoří romanistka Míla Janišová.
Boualem Sansal, ročník 1949, je původní profesí ekonom, psát začal až pozdě, po padesátce. Dlouho pracoval jako vysoký úředník na alžírském ministerstvu průmyslu, a dobře tedy vidí do zákulisí režimu. Celé jeho dílo je systematickou kritikou autoritářských vlád, diktatur, politického islamismu a obecně zneužívání náboženství. Česky mu vyšly dvě knihy – Němcova vesnice aneb deník bratrů Schillerových a 2084: Konec světa. Jeho díla nejsou snadná, zobrazují svět, ve kterém bychom radši nežili.
To ne – jeho díla, ač velmi umělecká, jsou zároveň čtenářsky mimořádně působivá a angažovaná. Sansal se skvěle čte a vůbec se nebojí zacházet do různých žánrů. Hned jeho debut Přísaha barbarů z roku 1999 tematizuje občanskou válku v Alžírsku z 90. let – a přitom je to detektivka! Právě kvůli této knize pak musel z ministerstva odejít.
V listopadu se po nějaké době vrátil z Francie, kde získal občanství, do své domoviny. Jeho dcery říkají, že nechápou, proč se vůbec vracel – přece mu muselo být jasné, že ho má režim na mušce. O Sansalově případu nikdo nemá spolehlivé zprávy, jeho advokátovi bylo odepřeno vízum. Spisovatele oficiálně zatkli pro „narušení územní celistvosti Alžírska“, prý zpochybnil nároky na území Západní Sahary, které dnes ovládá Maroko. Toho se měl dopustit výrokem, že alžírské nároky plynou z neoprávněného záboru území během francouzské kolonizace.
Domnívám se, že ano. Francouzský prezident Macron krátce před Sansalovým zatčením podpořil Maroko, což vyvolalo obrovský politický skandál. A Sansal není jediný, na koho má alžírský režim ze stejného důvodu políčeno. Ve Francii žijící alžírský spisovatel Kámel Daúd se kvůli svému románu o alžírské občanské válce vloni nemohl zúčastnit největšího afrického knižního veletrhu – a nedávno na něj byly vydány dva mezinárodní zatykače.
Je vážně nemocný, má rakovinu prostaty, ale bližší informace o jeho stavu nemáme. Během březnového soudu se rozhodl hájit sám, odmítl přiděleného advokáta. Alžírský režim na něj totiž tlačil, aby si vybral advokáta „nežidovského původu“ – což můžeme považovat za flagrantní příklad rasismu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Nejraději jezdí po reportážích a vede rozhovory s inspirativními osobnostmi.