Pro mozek dospívajících je občas důležitá pořádná nuda, říká neurovědec
13. května 2025
13. května 2025
foto: Klára Stojaníková
Neurovědec Aleš Stuchlík je spoluautorem nedávno publikované knihy Odolnost. Líčí v ní mimo jiné, jak ho ovlivnila jeho vlastní zkušenost se syndromem vyhoření nebo jak se přes akademickou práci dostal ke koučování. Ale také popisuje, jak může člověk eliminovat stres nebo čím se zocelit, když chce být odolný ve světě zahlceném informacemi.
Byl jsem takové dost živé dítě. Ve škole jsem vyrušoval, vykřikoval, různě jsem dokončoval věty za učitele. Jakžtakž mi to procházelo, protože jsem se dobře učil. Jednoho dne se k tomu přidalo to, že jsem začal vyluzovat zvláštní zvuky. Něco jako kejhání, které jsem ale nemohl vědomě zastavit. Nějak jsem se s tím musel naučit sžívat. A nejen já, ale také moje rodina. Většinou jsem měl tohle nutkání, když se dělo něco stresujícího anebo jsem se nudil. Dlouho nebylo jasné, co je příčinou mého chování. Nakonec rodiče sehnali špičkovou psychiatričku, která ale tenkrát – v 80. letech – Touretteův syndrom neznala. Říkala mi, že mám tikovou neurózu.
Zkoušeli mi dávat různé typy léků, ale nic moc z toho nezabíralo. Zažil jsem tam od ostatních dětí fyzickou i psychickou šikanu. Postupně vše vygradovalo v to, že jsem si začal ubližovat. Okusoval jsem si rty do krve nebo jsem se píchal do očí. Bylo to podobné jako s tím vyluzováním zvuků, které jsem nemohl nijak kontrolovat. Celá ta situace byla naprosto hrozná… Po čase lékaři souhlasili, že se tam u mě střídal vždy jeden z rodičů. Přespávali u mě v pokoji. Zhruba po roce se psychiatři dohodli s rodiči, že pro mě bude lepší vrátit se domů.
Naštěstí už se mi spolužáci neposmívali jako dřív. Učitelé jim řekli, čím jsem si prošel. Nosil jsem tmavé brýle, aby nebyly tolik vidět podlitiny pod očima. Později na gymnáziu i na vysoké už se situace zlepšila, nad mým zdravotním problémem už se nikdo moc nepozastavoval.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.