Ocitl jsem se na jiné planetě, dokonce snad v ráji. Jmenuje se povědomě: Thajsko
9. května 2025

Ocitl jsem se na jiné planetě, dokonce snad v ráji. Jmenuje se povědomě: Thajsko
9. května 2025
Ocitl jsem se na jiné planetě, dokonce snad v ráji. Jmenuje se povědomě: Thajsko
foto: Tomáš Poláček, pomocí telefonu Samsung Galaxy S25 Ultra
Chodit, běhat, šlapat na kole nebo jet stopem je správné, protože aktér alespoň trochu pochopí logiku fungování Země. Ničemu nepřijdeme na kloub, když se po devíti hodinách v letadle probereme na druhé straně světa, to prostě býváme v šoku; ideálně příjemném, někdy ani to ne.
Tomáš Poláček a jeho další dobrodružná mise. Přes půl světa vyrazil do Ósaky, dějiště EXPO 2025. Jak je jeho zvykem, přesouvá se stopem. Ze své cesty píše pravidelné reportáže a těší se nejen na to, až si v Ósace dá plzeň.
Všechny Tomášovy články o pouti z Česka do Japonska najdete zde.
Já jel posledních sedm týdnů pořád jen po zemi, a tím jsem šoky eliminoval. Mezi východním Polskem a západním Běloruskem určitě rozdíly jsou, ale vy je skoro nepostřehnete, každou hodinu si přirozeně zvykáte na nové prostředí. Ani mezi jižní Arménií a severním Íránem se nestane nic radikálního – ano, jste v muslimské zemi, ale na to jste už adaptovaní z Kavkazu. Postupně přibývá pikantnějších jídel, ale vy máte čím dál plechovější hubu. V poušti se objeví první palmy, o dva dny později je z toho naprosto přirozeně džungle, a tak dále.
Když se ukázalo, že nemůžu z Indie pokračovat do Myanmaru, kde vládne jakási vojenská junta a pozemní hranice je zavřená, musel jsem bohužel nastoupit do letadla: z Kalkaty do Bangkoku to trvá dvě a půl hodiny.
Indii pořád miluju, ale loučil jsem se s úlevou, protože tři týdny chaosu a těch posledních pár dnů s místními byrokraty docela stačí.
Poprvé mě odletět nenechali s tím, ať si prý zamířím na onen myanmarský přechod, který je sice zavřený, to ano, ale já ho mám uvedený ve vízu. Zdrželi mě svou přepečlivostí o čtyři dny, během nichž jsem musel nechat jedno slovíčko ve vízu vyměnit za jiné. Nestálo to ani moc peněz, v přepočtu snad dvě stě korun, ale těch nervů, času a přebíhání mezi jednotlivými kalkatskými úředníky!
Napodruhé to vyšlo, i když jsem se do poslední chvíle modlil. Indové jsou přísní, i při odletu se na vás dívají jako na potenciálního škůdce, kontroly mívají přepečlivé, štvou mě tím.
Ale dobře: nakonec mám platné razítko a můžu letět. Až přistanu za svítání v Bangkoku, budu si po celý zbytek dne mnout oči, nemám-li z únavy nějaké vidiny.
V letadle se podívám, kde vlastně letiště leží: aha, na severu města. Dobře tedy, začnu stopovat na sever, stejně mě zajímá víc než plážový jih. Tam jezdí každý druhý, dokonce i já tam už byl…
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.