Vydejte se do pohádkového Německa. Po stopách bratří Grimmů
2. května 2025
Advertorial2. května 2025
AdvertorialFoto: © WFB Bremen/WFB Carina Tank
Karkulčin les, zámek, kde 100 let spala Šípková Růženka, Locičina věž: podél Německé pohádkové stezky se odehrává celá řada pohádkových i skutečných příběhů. Letos se nabízí skvělá příležitost tato kouzelná místa navštívit, protože Pohádková stezka slaví 50. výročí svého vzniku. Trasa dlouhá 600 kilometrů vede z Hanau do Brém a spojuje přibližně 70 měst. Patří mezi ně místa, kde se Wilhelm a Jacob Grimmové narodili, studovali, pracovali a žili, stejně jako hrázděná města, malebná krajina, tajemné hrady a kouzelné zámky.
Byli jednou dva bratři, kteří byli téměř stejně staří: Jacob a Wilhelm Grimmovi. Nejslavnější němečtí pohádkáři a autoři slavného „Bylo nebylo“ se narodili v Hanau nad Mohanem v roce 1785, resp. 1786. Dodnes zde stojí bronzový pomník, který označuje začátek pohádkové cesty (na snímku). Nedaleko se nachází zámek Philippsruhe s interaktivním muzeem GrimmsMärchenReich a zámeckou zahradou, kde se každoročně koná Festival bratří Grimmů.
Foto: © DZT/Francesco Carovillano
Ukázkově zachovalé hrázděné městečko vypadá jako z pohádky. Historická radnice ze 16. století je skutečným lákadlem a oblíbeným motivem k fotografování, zatímco pohádkový dům (na snímku) oživuje příběhy bratří Grimmů.
Tip: Alsfeld je známý jako brána do země Červené Karkulky, lesnaté oblasti, můžete tu potkat skutečné Karkulky, jež stále nosí tradiční švalmský kroj doplněný červenou čepičkou.
Foto: © DZT/Florian Trykowski
Bratři Grimmové žili v Kasselu téměř 30 let, shromáždili zde velkou část svých Pohádek pro děti. Jako nejčtenější německojazyčná kniha na světě je dokonce zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Originály rukopisů najdete v muzeu Grimmwelt, které bylo otevřeno v roce 2015. Tam se dozvíte ještě více o životě a díle Grimmů – v umělecké, moderní a multimediální podobě.
Tip: Více než 200 geotopů, dvě desítky prémiových turistických tras, hrázděná městečka, hrady a tvrze: to vše a mnohem více najdete v geoparku Frau-Holle-Land, pojmenovaném po hlavní postavě pohádky o paní Zimě.
Foto: © Kassel Marketing GmbH/Florian Trykowski
Více než 40 nositelů Nobelovy ceny, řada vynálezců – a bratři Grimmové, kteří zde působili jako knihovníci a profesoři v letech 1829 až 1837 – charakterizují špičkovou pověst Georg-
-Augustovy univerzity v Göttingenu. Jejich působení připomíná pamětní deska na Goetheallee č. 6 a kostel Paulinerkirche (na snímku) s knihovním sálem. Největší atrakcí je však úctyhodná kašna Gänseliesel před historickou radnicí.
Tip: Cestou na sever můžete objevit zámek Šípkové Růženky Sababurg i Locičinu věž na hradě Trendelburg.
Foto: © DZT/Francesco Carovillano
Město v kopcích Vezerské vrchoviny je dějištěm příběhu Krysař z Hamelnu. Pokud si příběh nevybavujete, desítky herců vám ho připomenou při nedělním představení pod širým nebem a také během humorného muzikálu Rats. Procházka starým městem s jeho uličkami a vezerskými renesančními budovami je opravdovým zážitkem. Jednou z nejkrásnějších staveb je Krysařův dům z roku 1602.
Tip: Bodenwerder, rodné město barona von Münchhausena, živoucí inspirace barona Prášila, je dobrým výchozím bodem pro pěší túry a cyklistické výlety po zvlněné Vezerské vrchovině.
Foto: © DZT/Florian Trykowski
Pohádková trasa končí u brémské radnice, kde stojí bronzová socha brémských městských hudebníků (na úvodním snímku). Hned vedle na náměstí Domshof se jednou týdně hraje ochotnické divadlo s příběhem těchto pohádkových bytostí. Věnuje se mu také Dům brémských příběhů, který se nachází v nejstarší, malebné a zároveň velmi živé čtvrti Schnoor (na snímku vlevo). Největší atrakcí více než 1 200 let starého hanzovního města je socha Rolanda, která je spolu s radnicí zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Foto: © getty images/Westend61
Podpořte Reportér sdílením článku