Složitější, než se zdá. Jak zajistit obranu země a jak ji zaplatit
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129
Složitější, než se zdá. Jak zajistit obranu země a jak ji zaplatit
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129Složitější, než se zdá. Jak zajistit obranu země a jak ji zaplatit
foto: ČTK/Profimedia.cz
Klíčovým tématem blížících se voleb je obrana. Vláda a opozice se trumfují, kdo z nich lépe vybuduje moderní armádu schopnou plnit náročné úkoly Severoatlantické aliance, byť se to ani jedné, ani druhé straně doposud příliš nedařilo. V čem byl a pořád ještě je kámen úrazu? Proč vyzbrojování Evropy nemusí být výhrou pro domácí průmysl? A kudy se v oblasti bezpečnosti dát?
Předvolební série magazínu Reportér mapuje důležitá společenská a politická témata. Popisuje, jak k nim přistupovala současná vláda Petra Fialy i minulý kabinet Andreje Babiše. A shrnuje, co zbude na příští vládu, vzešlou z voleb 2025, ať už v ní bude figurovat kdokoli.
Díl sedmý: Obrana země a zbrojení.
Rusko a Spojené státy vedou rozhovory o tom, jak velká část ukrajinského území zůstane pod trvalou kontrolou Moskvy, a nová americká administrativa Donalda Trumpa odmítá poskytovat Evropě za všech okolností bezpečnostní krytí, na němž stojí evropská obrana. Jaký to má dopad? Velká část evropských států chce zbrojit, včetně Česka.
Zvýšení výdajů na obranu se pro volební koalici Spolu stalo tématem číslo jedna a po jistém váhání začalo o nutnosti zbrojit mluvit také opoziční hnutí ANO, favorit podzimních voleb. Oba soupeřící politické bloky se sice tváří, že si v otázkách obrany státu zásadně nerozumějí, opak je však pravda. Jak vláda Petra Fialy, tak opozice Andreje Babiše jsou pro postupné navyšování armádního rozpočtu o 0,2 % HDP ročně, a to až do výše tří procent v roce 2030. „Nemám s tím problém,“ řekl Babiš ve sněmovně koncem března. On i Petr Fiala se však zároveň vyhýbají otázkám, odkud investice do obrany půjdou. Nechtějí mluvit ani o zvyšování daní, ani o snižování veřejných výdajů.
Neochota odpovídat na tyto otázky je před volbami pochopitelná. Je to přitom jednoduché: Češi posílení obranyschopnosti země samozřejmě zaplatí ze svých peněženek, byť by to mělo být jen zprostředkovaně, tedy zvýšením státního dluhu, případně inflací, k níž by pouštěním peněz do ekonomiky v podobě zbrojních zakázek mohlo dojít. Budou tedy alespoň tyto zakázky generovat tolik potřebné příležitosti pro český průmysl, o nichž politici mluví? Můžou i nemusí. Ač se to nezdá logické, český zbrojní průmysl nakonec nemusí vyjít ze snahy postavit efektivní armádu jako jednoznačný vítěz. Vyzbrojování celé Evropy, pokud je myšleno vážně, ho může naopak vystavit nepříjemné konkurenci. Té byl až doposud ušetřen, na rozdíl od jiných průmyslových odvětví.
Severoatlantická aliance plánuje ve čtyřletých cyklech. Její vojenská část nejprve zaktualizuje scénáře potenciálních hrozeb a rozhodne, jaké schopnosti spojencům chybí. Ti se pak sejdou u jednoho stolu a tyto schopnosti, takzvané capability targets, si rozdělí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracovala jako investigativní reportérka MF DNES.