GLOSA: FILANTROPIE

Krize nás zkouší i mění k lepšímu. Objem přiznaných darů se za deset let ztrojnásobil

foto: Tima Miroshnichenko / Pexels.com

Krize vzbuzují různé reakce. Někdo ztrácí důvěru v systém a uzavírá se do sebe, někdo propadá konspiracím, někdo si prostě jen zoufá a nabývá dojmu, že dobře už bylo. Velká část ale reaguje tak, že otevře srdce a často i peněženku. Tornádo na Moravě, covid nebo válka na Ukrajině – každá z těchto událostí u nás spustila nečekanou vlnu solidarity. A není to jen dojem.

V průběhu deseti let od roku 2012 se objem darů uplatněných v daňových přiznáních ztrojnásobil – z 4 na 12,5 miliardy ročně. I po zohlednění inflace jde o dvojnásobný nárůst darovaných peněz. 

Přečtěte si také

Roste také podíl dárců. Mezi ekonomicky aktivními fyzickými osobami jich je dnes kolem 10 procent. A to v těchto číslech nejsou ani všechny drobné dary, které se do přiznání nevejdou, ani štědrost těch, kdo si na odpočty nehrají a slevu na daních za své dary neuplatňují. Pravidelně, tedy alespoň ve třech po sobě jdoucích zdaňovacích obdobích, dnes daruje každá druhá dárkyně či dárce – a ti, co pomáhají opakovaně, posílají v průměru dvojnásobek. 

Ukazuje se, že štědrost není výsadou milionářů; Češi a Češky darují napříč příjmovými skupinami. Filantropie se tak pomalu stává součástí každodenní kultury. Krize nás sice zkouší, ale taky mění – možná k lepšímu.

Podpořte Reportér sdílením článku