Násilí Němců i drastické chování Sovětů. Kněz Toufar popsal osvobození Vysočiny
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129
Násilí Němců i drastické chování Sovětů. Kněz Toufar popsal osvobození Vysočiny
4. května 2025
Reportér 05/25 · Číslo 129Násilí Němců i drastické chování Sovětů. Kněz Toufar popsal osvobození Vysočiny
foto: archiv Miloše Doležala
Blížily se poslední dny války. „Od Brna už je slyšet dunění děl,“ zapsal tehdy do kroniky farář Toufar. Ano, ten Josef Toufar, kterého o pět let později umučili komunisté. Za války působil v dnes už neexistujícím městečku Zahrádka. Prožil tam násilné činy stahujících se Němců i drastické chování sovětských osvoboditelů, kteří rabovali a znásilňovali. Snažil se pomáhat všem, kdo to potřebovali. Jeho působení odráží řada dokumentů a svědectví, které jsou zároveň zrcadlem té pohnuté doby.
Bezmála tisícové městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou, oblíbené prázdninové letovisko na řece Želivce, vzdálené od Prahy necelých sto kilometrů. Místo s bohatou historií. Od roku 1940 v něm působil farář Josef Toufar, spojený s kauzou tzv. číhošťského zázraku a zavražděný komunistickou Státní bezpečností v roce 1950. Pokud se do Zahrádky vypravíte dnes, městys nenaleznete. Přestal existovat. Nevypařil se, byl v sedmdesátých letech zbourán kvůli výstavbě nové přehrady a na břehu jezera dnes stojí pouze kostel, kašna a mariánská socha. Vše ostatní pokryl les. Pokusme se rozhrnout houští zapomnění a odhalit, co vše se zde před osmdesáti lety, na jaře roku 1945, stalo, jak tehdejší události farář Toufar prožíval a před jaká dilemata byl postaven.
Nejdříve malá rekapitulace: Josef Toufar, ramenatý podsaditý muž, v Zahrádce působí jako kaplan (na faře žije společně se starým a nemocným děkanem Janem Schwallerem a kuchařkou Annou Kočovou). Mezi lidmi je oblíben pro svoji otevřenost a vtipnost, učí v sedmi školách, do kterých dochází pěšky, kryje protinacistickou činnost v místním mlýně, šíří ohroženou českou kulturu a současně vyhlíží konec války.
Podpořte Reportér sdílením článku
Redaktor Českého rozhlasu – Vltava.